“Apple” süni intellektə əsaslanan səs texnologiyası üzrə fəaliyyət göstərən “Q.ai” startapını 2 milyard dollar qarşılığında alıb. Bu, şirkətin tarixində həyata keçirilən ikinci ən böyük satınalmadır.
Valyuta.az xəbər verir ki, 2014‑cü ildə “Apple” “Beats” şirkətini 3 milyard dollara alaraq indiyədək ən böyük satınalmanı etmişdi.
İndi süni intellekt səs texnologiyaları üzrə ixtisaslaşmış “Q.ai”ın alınması ilə bu reytinqə ikinci böyük müqavilə əlavə olunub. Rəsmi razılaşma detalları açıqlanmasa da, “Financial Times”ın məlumatına görə, sövdələşmə dəyəri 2 milyard dollar səviyyəsindədir.
“Q.ai” optik sensor texnologiyaları üzrə patentlərə malikdir. Bu texnologiya qulaqcıq və ya ağıllı eynəklər kimi cihazlara inteqrasiya oluna bilər və üz dərisindəki mikro hərəkətləri tanımaqla süni intellekt asistenti ilə sözsüz ünsiyyətə imkan yaradır. Şirkət ötən il üz dərisinin mikro hərəkətlərindən istifadə edərək deyilən və ya deyilməkdə olan sözləri müəyyənləşdirmək, istifadəçini tanımaq və emosiyalarını, ürək döyüntüsünü, nəfəs sürətini və digər göstəriciləri analiz etmək üçün patent müraciəti etmişdi.
Məlumata görə, “Q.ai”ın təsisçiləri - baş direktor Aviad Mayzels, Yonatan Veksler və Avi Barliya, eləcə də 100 əməkdaşı ilə birlikdə “Apple” komandasında fəaliyyət göstərəcəklər. Mayzels “Apple”da işləməyin yaradılmış texnologiyanın tam potensialını reallaşdırmaq üçün geniş imkanlar təqdim etdiyini vurğulayıb.
Bütün xəbərlərManat avro qarşısında ucuzlaşır: Bu, iqtisadiyyat üçün nə deməkdir?
30.01.2026Bu karqo şirkətinin vergi borcu var
30.01.2026Bu ixtisası seçən tələbələr 700 manata yaxın təqaüd ala bilər
30.01.2026"Spotify"dan rekord qonorar ödənişi : Sənətçilər əslində nə qədər alır?
30.01.2026İlon Maskın şirkətləri birləşəcək?
30.01.2026Cəsprid Sinxə görə ilk 100 dollarınızı ağıllı şəkildə necə investisiya etmək olar?
30.01.2026İlham Əliyev Yunanıstanın Azərbaycana yeni təyin olunmuş səfirinin etimadnaməsini qəbul edib

Компания Apple купила стартап Q.ai, работающий в сфере голосовых технологий на основе искусственного интеллекта, за 2 млрд долларов. Это стало вторым по величине приобретением в истории компании.
Как сообщает Valyuta.az, в 2014 году Apple осуществила крупнейшую на сегодняшний день сделку, купив компанию Beats за 3 млрд долларов.
Теперь же покупка Q.ai, специализирующейся на технологиях ИИ для обработки голоса, заняла второе место в рейтинге крупнейших сделок Apple. Хотя официальные детали соглашения не раскрываются, по данным Financial Times, сумма сделки составляет около 2 млрд долларов.
Q.ai владеет патентами в области оптических сенсорных технологий. Эти разработки могут быть интегрированы в такие устройства, как наушники или умные очки, и позволяют распознавать микродвижения кожи лица, обеспечивая бессловесное взаимодействие с ИИ-ассистентом. В прошлом году компания подала патентную заявку на технологии, способные с помощью микродвижений кожи лица определять произнесённые или готовящиеся к произнесению слова, идентифицировать пользователя, а также анализировать его эмоции, сердечный ритм, частоту дыхания и другие показатели.
Сообщается, что основатели Q.ai — генеральный директор Авиад Майзелс, Йонатан Векслер и Ави Барлия — вместе со 100 сотрудниками продолжат работу уже в составе команды Apple. Майзелс отметил, что работа в Apple открывает широкие возможности для полной реализации потенциала созданных технологий.