1940-50-ci illərdə proqramlaşdırma “sıxıcı, aşağı statuslu, katibə işi” kimi görülürdü. Buna görə də kod yazmaq işi qadınlara verildi. Beləcə proqramlaşdırma, əslində qadın əməyi ilə yarandı və yüksəldi.
1946-cı ildə “ENİAC”-ın bütün proqramistləri qadınlar idi. Bələdçi və proqramlama dili yox idi. Sadəcə qrafik təsvirlərə baxaraq hər şeyi sıfırdan yazdılar. Media gəldikdə isə, maşını tanıtdılar, qadını yox.
Aya aparan riyaziyyat qadınların əsəridir
NASA-nın Apollo layihələrində “İnsan kompüterlər”, yəni qadın proqramistlər orbit hesablarını əvvəl əllə, sonra İBM-lərə köçürərək yazdılar. Proqramlama qadın işi sayıldığı üçün kompüterlər də onların əlində idi.
Sektor tanındıqca vəzifə kişilərin əlinə keçdi
1984-cü ildə Amerika Ştatlarındakı proqramistlərin sadəcə 38%-i qadınlar idi. Həmin vaxt texnoloji sektor böyüməyə başladı. Proqramlaşdırma artıq “katibəlik” deyil, “mühəndislik” olaraq tanınmağa başladı.
Sistem kişilərə görə quruldu
Şirkətlər işə götürərkən kişiləri önə çıxaracaq testlər yaratmağa başladılar. Daha çox kişilərin aldığı riyaziyyat təhsilini önə çıxardacaq imtahanlar təşkil olunurdu. Antisosial və obsessiv olan kişilər “ideal proqramist” adlanmağa başladı. 1960-cı illin sonunda şirkətlərin 80%-i bu cür testləri standart halına gətirmişdilər.
Ev kompüterləri sadəcə oğlan uşaqları üçün satılırdı
1980-ci illərdə ev kompüterləri satışı zamanı reklam çarxlarında oğlan uşaqları çəkilirdi. Ailələr bunu oğlan uşaqları üçün alırdılar, qız uşaqları üçün deyil. Evdə olsa belə kompüter oğlanların otağında olurdu. Beləcə oğlanlar universitetə gələnə qədər illərlə təcrübə qazanırdılar, qızlar isə geridə qalırdı.
Bu gün isə qadınların yalnız 28%-i proqramistdir.
Bütün xəbərlərİlon Maskın şirkətləri birləşəcək?
30.01.2026Cəsprid Sinxə görə ilk 100 dollarınızı ağıllı şəkildə necə investisiya etmək olar
30.01.2026İlham Əliyev Yunanıstanın Azərbaycana yeni təyin olunmuş səfirinin etimadnaməsini qəbul edib

В 1940–1950-е годы программирование считалось «скучной, низкостатусной, канцелярской работой». Именно поэтому написание кода поручали женщинам. Таким образом, программирование фактически возникло, развивалось и окрепло благодаря женскому труду.
В 1946 году все программисты компьютера ENIAC были женщинами. Не существовало ни инструкций, ни языков программирования. Они создавали программы с нуля, ориентируясь лишь на схемы и графические изображения. Когда же приходили журналисты, они рассказывали о машине, но не о женщинах, которые заставляли её работать.
Математика, приведшая человечество на Луну, — дело рук женщин
В проектах NASA «Apollo» так называемые «человеческие компьютеры» — женщины-программисты — сначала вручную рассчитывали орбитальные траектории, а затем переносили эти расчёты на компьютеры IBM. Поскольку программирование считалось женской работой, именно женщины работали с вычислительными машинами.
По мере признания отрасли должности перешли к мужчинам
В 1984 году в США лишь 38% программистов составляли женщины. В этот период технологический сектор начал активно расти. Программирование перестало восприниматься как «канцелярская работа» и стало считаться «инженерной профессией».
Система была выстроена под мужчин
Компании начали разрабатывать тесты при приёме на работу, которые давали преимущество мужчинам. Основной упор делался на экзамены, ориентированные на математическое образование, которое чаще получали мужчины. Антисоциальных и одержимых работой мужчин стали называть «идеальными программистами». К концу 1960-х годов 80% компаний сделали подобные тесты стандартной практикой.
Домашние компьютеры продавались только для мальчиков
В 1980-е годы в рекламе домашних компьютеров изображались исключительно мальчики. Семьи покупали компьютеры для сыновей, а не для дочерей. Даже если компьютер был в доме, он, как правило, стоял в комнате мальчика. В результате мальчики накапливали многолетний опыт ещё до поступления в университет, тогда как девочки оказывались в заведомо неравных условиях.