İş mühitində nə qədər mehriban kollektiv olursa-olsun, fikir ayrılıqları qaçılmazdır. Bəzən bu fikir ayrılıqları sadə müzakirə səviyyəsində qalır, zamanla həll olunur və hətta münasibətləri daha da möhkəmləndirir. Lakin bəzi hallarda narazılıq zaman keçdikcə incikliyə və gizli aqressiyaya çevrilir ki, bu da həm layihələrin icrasına, həm də əməkdaşın karyerasına mənfi təsir göstərir. Bəs, iş yerində incikliyi necə aradan qaldırmalı?
Valyuta.az xəbər verir ki, psixologiya üzrə mütəxəssis Art Markmanın fikrincə, iş yerində yığılıb qalan mənfi emosiyalar yalnız komanda daxilində gərginliyi artırmır, həm də insanın təşkilat daxilində yüksəlmə imkanlarını zəiflədir: "Şirkətlər rəhbər vəzifələrə daha çox insanları bir araya gətirə bilən şəxsləri irəli çəkir. Davamlı inciklik nümayiş etdirən əməkdaş isə birləşdirici yox, bölücü fiqur kimi qəbul oluna bilər.
Açıq söhbət ən effektiv yoldur
Mütəxəssisin sözlərinə görə, incikliyi aradan qaldırmağın ən effektiv yolu problemi birbaşa və səmimi şəkildə müzakirə etməkdir: "Əgər həmkarınızın davranışı sizi narahat edibsə və bu hiss uzun müddətdir davam edirsə, məsələni açıq şəkildə danışmaq faydalı ola bilər. Bunun üçün həmkarınızı qısa bir kofe görüşünə dəvət etmək tövsiyə olunur. Belə dəvət qarşı tərəf üçün gözlənilməz ola bilər, çünki adətən insanlar qarşı tərəfin onlara qarşı narazı olduğunu hiss edir. Görüş zamanı konkret olaraq hansı davranışın sizi incitdiyini, bunun iş prosesinə necə təsir etdiyini və niyə hələ də narahatlıq yaratdığını aydın şəkildə izah etmək vacibdir".
Ekspert vurğulayır ki, belə söhbətlərə hazırlıqsız getmək düzgün deyil. Danışmaq istədiklərinizi əvvəlcədən düşünmək və hətta məşq etmək daha effektiv nəticə verə bilər.
Bəzən problem özümüzdə olur
"Maraqlı məqamlardan biri də odur ki, insan şikayətini ucadan ifadə edərkən bəzən problemin əslində öz yanaşmasından qaynaqlandığını anlayır. Yəni bəzi hallarda məsələ gözlənildiyindən daha kiçik və əhəmiyyətsiz ola bilər, sadəcə emosional reaksiya onu böyüdür", - deyə o bildirib.

В рабочей среде, каким бы дружелюбным ни был коллектив, конфликты неизбежны. Иногда эти разногласия остаются на уровне простой дискуссии, со временем разрешаются и даже укрепляют отношения. Однако в некоторых случаях недовольство со временем превращается в обиду и скрытую агрессию, что отрицательно влияет как на реализацию проектов, так и на карьеру сотрудника. Как же избавиться от обиды на рабочем месте?
Valyuta.az сообщает, что, по мнению специалиста по психологии Арта Маркмана, накопившиеся на работе негативные эмоции не только усиливают напряжённость внутри команды, но и снижают возможности продвижения сотрудника внутри организации: «Компании чаще продвигают на руководящие позиции тех, кто способен объединять людей. Сотрудник, постоянно демонстрирующий обиду, может восприниматься не как объединяющая, а как разделяющая фигура».
Открытый разговор — самый эффективный способ
По словам эксперта, самый действенный способ избавиться от обиды — напрямую и искренне обсудить проблему: «Если поведение коллеги вас тревожит и чувство сохраняется длительное время, стоит поговорить об этом открыто. Рекомендуется пригласить коллегу на короткую кофейную встречу. Такое приглашение может стать неожиданным, потому что обычно люди замечают, что другая сторона недовольна ими. Во время встречи важно чётко объяснить, какое именно поведение вас задело, как это влияет на рабочий процесс и почему это до сих пор вызывает беспокойство».
Эксперт подчёркивает, что к таким разговорам нельзя подходить неподготовленным. Лучше заранее обдумать и даже потренироваться в своих высказываниях для достижения более эффективного результата.
Иногда причина проблемы — в нас самих
«Интересный момент заключается в том, что при громком выражении своей претензии человек иногда осознаёт, что проблема, в действительности, кроется в его собственном подходе. То есть в некоторых случаях ситуация оказывается менее серьёзной и значимой, чем казалось, просто эмоциональная реакция придаёт ей большой масштаб», — отметил он.