S&P Azərbaycanın bank sektorunun qiymətləndirməsini yüksəldib
"S&P Global Ratings" beynəlxalq reytinq agentliyi Azərbaycanda maliyyə institutlarının tənzimlənməsi və nəzarətin modernləşdirilməsi üzrə əsas təşəbbüslərin milli normativ bazanı ən yaxşı beynəlxalq təcrübəyə yaxınlaşdıracağını gözləyir.
"Report" "S&P Global Ratings"ə istinadən xəbər verir ki, agentlik Azərbaycanın bank sektorunun Ölkə Risklərinin Qiymətləndirilməsi (BICRA) çərçivəsində sahəvi riski üzrə qiymətləndirməsini 8-dən 7-yə yüksəldib.
"Biz sahəvi riski üzrə qiymətləndirməmizi yaxşılaşdırdıq, bu da bank sektorunda tənzimləmə və nəzarətin gücləndirilməsini əks etdirir. İqtisadi risk üzrə müsbət tendensiya (qiymət 8) daha ciddi tənzimləyici nəzarətin bankların ifrat riskə getmək meyilliliyini məhdudlaşdıracağı və sistemdə kredit risklərini azaldacağı ilə bağlı gözləntilərimizi əks etdirir", - məlumatda bildirilib.
"S&P" qeyd edib ki, sektor riski üzrə qiymətləndirmənin yaxşılaşdırılması son üç il ərzində tənzimləmə və nəzarətin modernləşdirilməsi üçün atılmış addımları əks etdirir.
"2024–2026-cı illərdə maliyyə sektorunun inkişaf Strategiyası" çərçivəsində tənzimləyici banklar üçün əlaqəli tərəflərlə əməliyyatları məhdudlaşdıran korporativ idarəetmə standartını, eləcə də "Bazel III" tələblərinə uyğun olaraq likvidlik riskinin idarə edilməsi üzrə əsasnaməni tətbiq edib.
"S&P" xatırladıb ki, Azərbaycan Mərkəzi Bankı 2026-cı ildə risk-əsaslı nəzarətə keçidi və "IFRS 9" standartının tətbiqini, kapital adekvatlığı strukturunun "Bazel III" tələblərinə uyğunlaşdırılması üçün ona yenidən baxılmasını, stres-testlərə dair tələblərin sərtləşdirilməsini, həmçinin sanasiya mexanizminin (resolution framework) hazırlanmasını planlaşdırır.
"Biz hesab edirik ki, bu təşəbbüslərin həyata keçirilməsi tənzimləmə və nəzarəti əlavə olaraq gücləndirəcək, baxmayaraq ki, ölkənin normativ bazası beynəlxalq standartlarla müqayisədə hələ də daha zəif olaraq qalır", - məlumatda qeyd olunub.
Bundan əlavə, agentlik bir sıra bankların reytinqlərini təsdiqləyib, "PAŞA Bank" ASC-nin reytinqləri üzrə proqnozu isə sabitdən pozitivə dəyişib.
"PAŞA Bank"ın uzunmüddətli və qısamüddətli kredit reytinqləri pozitiv proqnozla "BB-/B" səviyyəsində təsdiqlənib.
Agentlik həmçinin hesab edir ki, "PAŞA Bank"dakı 5 %-lik payın gözlənilən IPO-su qısamüddətli perspektivdə onun kapital buferlərini artıra bilər və 2026-2027-ci illərdə risk nəzərə alınmaqla düzəliş edilmiş kapital əmsalını (RAC) 7-7,5 %-ə çatdıra bilər.
"S&P" "Kapital Bank" ASC-nin reytinqlərini pozitiv proqnozla "BB-/B" səviyyəsində, "Azər-Türk Bank" ASC-nin reytinqlərini isə sabit proqnozla "B+/B" səviyyəsində saxlayıb.
"Kapital Bank" Birbank brendi altında maliyyə və qeyri-maliyyə xidmətləri ekosistemini inkişaf etdirərək mövqelərini möhkəmləndirməyə davam edir. 2025-ci ildə gözlənildiyindən daha yavaş artım (2024-cü ildəki 22 %-ə qarşı brutto-kredit portfelinin təxminən 4 % artımı), ehtimal ki, kapitallaşma səviyyəsinin artmasına gətirib çıxaracaq. Bank RAC əmsalını 5,75-6,25 % aralığında saxlayacaq", - agentliyin analitikləri hesab edirlər.

Международное рейтинговое агентство «S&P Global Ratings» ожидает, что основные инициативы по модернизации регулирования и надзора за финансовыми институтами в Азербайджане приблизят национальную нормативную базу к лучшим международным практикам.
Как сообщает «Report» со ссылкой на «S&P Global Ratings», агентство повысило оценку секторального риска банковского сектора Азербайджана в рамках Оценки странового риска (BICRA) с 8 до 7.
«Мы улучшили свою оценку по секторальному риску, что отражает усиление регулирования и надзора в банковском секторе. Позитивная тенденция в экономическом риске (оценка 8) отражает наши ожидания того, что более строгий регуляторный надзор будет ограничивать склонность банков к чрезмерному риску и снижать кредитные риски в системе», — говорится в сообщении.
«S&P» отметило, что улучшение оценки секторального риска отражает предпринятые за последние три года шаги по модернизации регулирования и надзора.
В рамках стратегии развития финансового сектора на 2024–2026 годы регуляторы внедрили стандарт корпоративного управления, ограничивающий операции с связанными сторонами, а также нормативный акт по управлению ликвидными рисками в соответствии с требованиями «Базель III».
«S&P» напомнило, что Центральный банк Азербайджана планирует в 2026 году перейти к риск-ориентированному надзору, внедрить стандарт IFRS 9, пересмотреть структуру адекватности капитала с учётом требований «Базель III», ужесточить требования к стресс-тестированию, а также разработать механизм санации (resolution framework).
«Мы считаем, что реализация этих инициатив дополнительно усилит регулирование и надзор, несмотря на то, что нормативная база страны по-прежнему остаётся слабее международных стандартов», — отмечается в сообщении.
Кроме того, агентство подтвердило рейтинги ряда банков, а прогноз по рейтингам АО «PAŞA Bank» изменён с «стабильного» на «позитивный».
Долгосрочные и краткосрочные кредитные рейтинги «PAŞA Bank» подтверждены на уровне «BB-/B» с позитивным прогнозом.
Агентство также считает, что ожидаемое IPO 5%-ной доли в «PAŞA Bank» в краткосрочной перспективе может увеличить его капиталовые буферы и привести к росту скорректированного с учётом рисков коэффициента капитала (RAC) до 7–7,5 % в 2026–2027 годах.
«S&P» сохранило рейтинги АО «Kapital Bank» с позитивным прогнозом на уровне «BB-/B» и рейтинги АО «Azər-Türk Bank» с стабильным прогнозом на уровне «B+/B».
«Kapital Bank» продолжает укреплять свои позиции, развивая под брендом «Birbank» экосистему финансовых и нефинансовых услуг. Более медленный рост, чем ожидалось на 2025 год (примерно 4 % рост брутто-кредитного портфеля против 22 % в 2024 году), вероятно, приведёт к увеличению уровня капитализации. Банк сохранит коэффициент RAC в диапазоне 5,75–6,25 %», — считают аналитики агентства.