Prezident yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Agentliyi 2025-ci ildə təbii inhisar subyektləri ilə bağlı rəqabət qanunvericiliyinin pozulması hallarının araşdırılması çərçivəsində Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyinin tabeliyində fəaliyyət göstərən “Regional Su Meliorasiya Xidməti” PHŞ-də apardığı yoxlamanın nəticələrini açıqlayıb.
Dövlət Agentliyinin məlumatına əsasən, araşdırma daxil olmuş vətəndaş müraciətləri əsasında başladılıb.
Yoxlama zamanı istehlakçıların mənafeyinə mənfi təsir göstərə biləcək hərəkətlər, məhsulların istehsalı və satışı prosesində mümkün pozuntular, eləcə də təbii inhisar subyektinin şəbəkələrinə qoşulma və ya təqdim olunan xidmət həcminin artırılması ilə bağlı normativ hüquqi aktlarda nəzərdə tutulmayan qaydaların tətbiqi halları araşdırılıb.
Bununla yanaşı, su təchizatı sahəsində tariflərin düzgün tətbiq edilməməsi ilə bağlı rəqabət qanunvericiliyinin pozulması ehtimalları da yoxlanılıb.
Araşdırmanın nəticələrinə əsasən, rəqabət qanunvericiliyinin pozulması halları və əlamətləri müəyyən edildiyindən təbii inhisar subyekti barəsində iş qaldırılıb.

Агентство по борьбе с монополизмом и контролю за потребительским рынком при Президенте Азербайджанской Республики опубликовало результаты проверки, проведённой в 2025 году в ОАО «Региональная служба водного мелиорирования», действующем под управлением Государственного агентства по водным ресурсам, в рамках расследования нарушений законодательства о конкуренции в отношении субъектов естественной монополии.
Согласно информации Агентства, расследование было инициировано на основании поступивших обращений граждан.
В ходе проверки были изучены возможные действия, негативно влияющие на интересы потребителей, нарушения в процессе производства и реализации продукции, а также случаи применения правил, не предусмотренных нормативными правовыми актами, касающимися подключения к сетям субъекта естественной монополии или увеличения объёма предоставляемых услуг.
Кроме того, были проверены возможные нарушения законодательства о конкуренции, связанные с неправильным применением тарифов в сфере водоснабжения.
По результатам расследования, выявив случаи и признаки нарушения законодательства о конкуренции, было возбуждено дело в отношении субъекта естественной монополии.