“İnsanlar nəzarəti itirə bilər" - Saadiyə Zahidi
Ümumdünya İqtisadi Forumu (ÜİF) 2026-cı il üçün “Qlobal Risklər Hesabatı”nı açıqlayıb. Hesabatda qarşıdakı iki ildə qlobal biznes üçün ən böyük təhlükələrin iqtisadi qarşıdurmalar və süni intellekt texnologiyalarının mənfi nəticələri olduğu vurğulanır.
Hesabatda 1300-dən çox hökumət, biznes və qeyri-kommersiya təşkilatı nümayəndəsinin fikirləri yer alıb. Respondentlərin yarısı növbəti iki il ərzində gərgin dövr gözlədiklərini bildirib, yalnız 1%-i isə sabitlik olacağını düşünür.
Valyuta.az xəbər verir ki, ÜİF-in idarəedici direktoru Saadiyə Zahidinin CNBC-yə açıqlamasına görə, artan tariflər, tənzimləmə tədbirləri, təchizat zəncirlərinə və maliyyə axınına qoyulan məhdudiyyətlər kimi iqtisadi alətlərin "silahlaşdırılması" bu gərginliyi daha da artırır və dünya ticarətində ciddi daralmaya səbəb ola bilər.
Qısamüddətli risklər:
Geoiqtisadi qarşıdurma.
Dezinformasiya və yanlış məlumatlar.
Cəmiyyətin qütbləşməsi.
Ekstremal hava hadisələri.
Dövlətlərarası silahlı münaqişələr.
Kiber təhlükələr.
Bərabərsizlik.
İnsan haqları və vətəndaş azadlıqlarının aşınması.
Çirklənmə.
Məcburi miqrasiya və köçkünlük.
Uzunmüddətli risklər (2036-cı ilə qədər):
Biomüxtəlifliyin itirilməsi və ekosistemlərin çökməsi.
Yer sistemində kritik dəyişikliklər.
Süni intellekt texnologiyalarının mənfi nəticələri.
Təbii resurs çatışmazlığı.
"Marsh" sığorta şirkətinin baş direktoru Con Doyl CNBC-yə müsahibəsində bildirib ki, hazırkı dövr "böyük qlobal böhran dövrü deyil, çoxsaylı paralel böhranlar dövrüdür." O, ticarət müharibələri, mədəni qarşıdurmalar, sürətli texnoloji inqilab və ekstremal hava hadisələrini biznes üçün əsas çağırışlar kimi göstərib.
Süni intellektin inkişafı ilə bağlı narahatlıqlar isə sürətlə artmaqdadır. Hesabatda qeyd olunur ki, bu texnologiya nəticəsində əmək bazarında itkilər bərabərsizliyi artıraraq cəmiyyətin parçalanmasına, istehlak xərclərinin azalmasına və sosial narazılığa səbəb ola bilər.
Zahidi əlavə edib ki, süni intellekt, maşın öyrənməsi və kvant hesablama sahələrinin sürətli inkişafı “insanların nəzarəti itirə biləcəyi” bir texnoloji mənzərə yarada bilər.
Ətraf mühit riskləri arxa plana keçir, lakin təhlükə davam edir.
Zahidi qeyd edib ki, ətraf mühitlə bağlı risklər qısamüddətli narahatlıqlar səbəbilə “prioritetdən çıxarılıb”. Lakin ekstremal hava hadisələri 10 illik dövr üçün hələ də ən böyük təhlükə hesab olunur.
2025-ci ildə təbii fəlakətlərdən sığortalanmış ümumi zərər 107 milyard dollar səviyyəsində qiymətləndirilir — bu ardıcıl altıncı ildir ki, 100 milyard dolları aşır.
Doyl Kaliforniyada 2025-ci ilin əvvəlində baş verən meşə yanğınlarını xatırladaraq bildirib ki, risklərin səmərəli idarə olunması üçün uyğun tikinti normativlərinə və texnologiyaların tətbiqinə ehtiyac var.

Всемирный экономический форум (ВЭФ) опубликовал «Отчет о глобальных рисках» на 2026 год. В документе подчеркивается, что в ближайшие два года крупнейшими угрозами для глобального бизнеса станут экономические противостояния, а также негативные последствия развития технологий искусственного интеллекта.
В подготовке отчета учтены мнения более 1300 представителей правительств, бизнеса и некоммерческих организаций. Половина респондентов ожидает напряженный период в течение следующих двух лет, и лишь 1% считает, что ситуация будет стабильной.
Как сообщает Valyuta.az, по словам управляющего директора Всемирного экономического форума Саадии Захиди, в интервью CNBC, «вооружение» экономических инструментов — включая рост тарифов, регуляторные меры, ограничения на цепочки поставок и финансовые потоки — усиливает напряженность и может привести к серьезному сокращению мировой торговли.
Краткосрочные риски:
• геоэкономическое противостояние;
• дезинформация и ложные сведения;
• поляризация общества;
• экстремальные погодные явления;
• межгосударственные вооруженные конфликты;
• киберугрозы;
• неравенство;
• эрозия прав человека и гражданских свобод;
• загрязнение окружающей среды;
• вынужденная миграция и перемещение населения.
Долгосрочные риски (до 2036 года):
• утрата биоразнообразия и коллапс экосистем;
• критические изменения в системе Земли;
• негативные последствия развития искусственного интеллекта;
• дефицит природных ресурсов;
• загрязнение окружающей среды.
Генеральный директор страховой компании Marsh Джон Дойл в интервью CNBC отметил, что нынешний период — это «не эпоха одного большого глобального кризиса, а время множества параллельных кризисов». В качестве ключевых вызовов для бизнеса он назвал торговые войны, культурные противостояния, стремительную технологическую революцию и экстремальные погодные явления.
Опасения, связанные с развитием искусственного интеллекта, продолжают стремительно расти. В отчете отмечается, что эти технологии могут привести к потерям на рынке труда, усилению неравенства, фрагментации общества, снижению потребительских расходов и росту социальной напряженности.
Захиди добавила, что быстрый прогресс в сфере искусственного интеллекта, машинного обучения и квантовых вычислений формирует технологическую реальность, при которой «люди могут утратить контроль».
Экологические риски отошли на второй план, однако опасность сохраняется. По словам Захиди, экологические угрозы были «сняты с приоритета» из-за краткосрочных проблем, однако экстремальные погодные явления по-прежнему считаются крупнейшим риском в перспективе десяти лет.
В 2025 году общий объем застрахованных потерь от стихийных бедствий оценивается в 107 млрд долларов — это уже шестой год подряд, когда показатель превышает отметку в 100 млрд долларов.
Дойл напомнил о лесных пожарах в Калифорнии в начале 2025 года и подчеркнул, что для эффективного управления рисками необходимы соответствующие строительные нормы и внедрение современных технологий.