Azərbaycanda 7 vəkil cəzalandırıldı
İclas zamanı vəkilliyə qəbulla bağlı məsələyə baxılıb. Belə ki, ixtisas imtahanlarının yazılı və şifahi mərhələlərini, həmçinin icbari təlim proqramlarını uğurla tamamlayan namizədlər üçün andiçmə mərasimi keçirilib. Namizədlər vəkil etikası normalarına və peşə borcuna sadiq qalacaqlarına dair and içərək Kollegiyanın üzvlüyünə qəbul olunublar. Onlara vəkil vəsiqələri təqdim edilib və gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulanıb.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 25 dekabr 2025-ci il tarixli Sərəncamı ilə hakim vəzifəsinə təyin edilən VK-nın 8 üzvü – Alməmmədov Nəriman Əli oğlu, Əliyeva Aytəkin Güləli qızı, Qazıbəyov İbrahim Mehman oğlu, Maxsudova Ülkər Taleh qızı, Mirzəzadə Asim Vilayət oğlu, Mustafayev Cavidan Mustafa oğlu, Səfərli Günel Adil qızı, Süleymanov Cavid Loğman oğlunun mükafatlandırılmaları və fəaliyyətlərinə xitam verilməsi məsələsinə baxılıb və müsbət qərar verilib.
Bundan başqa, bəzi vəkillərin digər vəkil qurumlarına keçməsi və vəkil kabinetinin ləğv edilməsi ilə barədə müraciətlərinə baxılaraq müvafiq qərarlar qəbul edilib.
İclasın davamında Vəkillərin İntizam Komissiyasının rəylərinə baxılıb. Rəyasət Heyətinin müvafiq qərarları ilə yol verdikləri pozuntulara görə 7 vəkil barəsində intizam tənbehi tədbirləri tətbiq edilib və 2 vəkilə isə peşə fəaliyyəti zamanı qanunvericiliyin tələblərinə ciddi riayət etmələri tapşırılıb.
Sonda Kollegiyanın fəaliyyəti ilə bağlı digər cari və əhəmiyyətli məsələlər də müzakirə olunub və zəruri qərarlar qəbul olunub.

Состоялось очередное заседание Президиума Коллегии адвокатов Азербайджанской Республики. Как сообщает Valyuta.az, соответствующая информация была распространена Коллегией.
В ходе заседания были рассмотрены вопросы приема в адвокатуру. В частности, для кандидатов, успешно завершивших письменный и устный этапы квалификационных экзаменов, а также обязательные программы обучения, была проведена церемония принесения присяги. Кандидаты, поклявшись соблюдать нормы адвокатской этики и быть верными своему профессиональному долгу, были приняты в члены Коллегии. Им вручили адвокатские удостоверения и пожелали успехов в дальнейшей деятельности.
Также был рассмотрен вопрос о поощрении и прекращении адвокатской деятельности 8 членов Коллегии адвокатов, назначенных на должности судей распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 25 декабря 2025 года. Речь идет о Наримане Али оглу Алмамедове, Айтэкин Гюлали гызы Алиевой, Ибрагиме Мехман оглу Газибейове, Улькер Талех гызы Махсудовой, Асиме Вилаят оглу Мирзазаде, Джавидане Мустафа оглу Мустафаеве, Гюнель Адиль гызы Сафарли и Джавиде Логман оглу Сулейманове. По данному вопросу было принято положительное решение.
Кроме того, были рассмотрены обращения некоторых адвокатов, связанные с их переходом в другие адвокатские образования, а также с ликвидацией адвокатских кабинетов, по которым приняты соответствующие решения.
В продолжение заседания были рассмотрены заключения Дисциплинарной комиссии адвокатов. Решениями Президиума за допущенные нарушения в отношении 7 адвокатов применены меры дисциплинарного взыскания, а 2 адвокатам дано поручение строго соблюдать требования законодательства при осуществлении профессиональной деятельности.
В завершение были обсуждены другие текущие и важные вопросы, связанные с деятельностью Коллегии, и приняты необходимые решения.