İki çoban yarım milyon manatdan çox pulu necə mənimsəyib? - Detallar
Çobanlar fermanın yarım milyon manatdan çox dəyəri olan heyvanlarını satıblar. Oğurluq hadisəsi Sumqayıt və Salyanda yerləşən 2 fermada baş verib.
Valyuta.az-ın Xezerxeber-ə istinadən məlumatına görə, ailə təsərrüfatı olan fermanın sahiblərindan biri Firdovsi Baxışov deyib ki, hadisə 2 il bundan öncə baş verib. Fermalarında çalışan Kəmaləddin Hüseynov və onunla əlbir olan qohumu Ceyhun Əskərov çobanlıq etdikləri fermadan yarım milyon manatdan çox dəyəri olan xırda və iribuynuzlu heyvanları oğurlayıblar. Onlar bunu əsas sahibkarın adından istifadə edərək həyata keçiriblər. Onlar işçiləri aldadaraq guya heyvanları sahibkarın tapşırığı ilə apardıqlarını deyiblər.
Bundan sonra hadisədən şübhələnən sahibkarlar Salyandakı daha çox sürünün olduğu fermaya gediblər. Məlum olub ki, burada olan bütün heyvanlar da oğurlanıb. Əməllərinin izini itirmək üçün isə fermadakı kameraları sıradan çıxarıblar.
Çobanlar fermada və fərdi həyətlərdə tikilmiş tövlələrdə saxlanılan ümumilikdə 1377 baş heyvanı sataraq 586 min manatdan çox pulu mənimsəyiblər. Satdıqlari 44 baş müxtəlif cinsli mal, 330 baş keçi, 75 baş çəpiş, 660 baş qoyun, 230 baş quzu, 4 at olub. Bunlardan sadəcə 4 at saxladıqları yerdən tapılaraq geri qaytarılıb.
Hazırda sahibkarların istəyi onlara dəyən ziyanın ödənilməsidir. Sahibkarın şikayəti əsasında Kəmaləddin və Ceyhun xüsusilə külli miqdarda mənimsəmə maddəsi ilə cinayət məsuliyyətinə cəlb olunublar. Hazırda Salyan rayon prokurorluğunda araşdırma aparılır.

Два пастуха продали скот на сумму свыше полумиллиона манатов. Кража произошла на двух фермах, расположенных в Сумгаите и Сальяне.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на Xezerxeber, один из владельцев семейного фермерского хозяйства Фирдовси Бахышов рассказал, что инцидент произошёл около двух лет назад. Работавшие на ферме пастухи Кямаледдин Гусейнов и его родственник Джейхун Аскеров похитили мелкий и крупный рогатый скот общей стоимостью более 500 тыс. манатов. Для этого они использовали имя основного предпринимателя, вводя в заблуждение работников и утверждая, что вывозят животных якобы по его поручению.
Заподозрив неладное, владельцы направились на ферму в Сальяне, где содержалось большее поголовье. Выяснилось, что и там все животные были похищены. Чтобы скрыть следы преступления, злоумышленники вывели из строя камеры видеонаблюдения на ферме.
По данным следствия, пастухи продали в общей сложности 1 377 голов скота, содержавшегося как на фермах, так и в загонах в частных подворьях, присвоив более 586 тыс. манатов. Среди реализованных животных — 44 головы крупного рогатого скота различных пород, 330 коз, 75 козлят, 660 овец, 230 ягнят и 4 лошади. Из них лишь 4 лошади были обнаружены по месту содержания и возвращены владельцам.
В настоящее время предприниматели настаивают на возмещении причинённого ущерба. На основании их заявления Кямаледдин Гусейнов и Джейхун Аскеров привлечены к уголовной ответственности по статье о присвоении в особо крупном размере. Проверка продолжается в Сальянской районной прокуратуре.