İntriqalı işçi peşəkardırsa, işə götürək? - Ekspert
Müasir iş mühitində kollektivin dinamikası və daxili münasibətlər uğurun əsas amillərindən biri hesab olunur. Bəzən iş prosesində yaranan gərginliklər, anlaşılmazlıqlar və fikir ayrılıqları müəyyən davranış modellərini gündəmə gətirir. Bu davranışlar hər zaman açıq şəkildə görünməsə də, zamanla komanda işinin pozulmasına səbəb ola bilir. Xüsusilə də bəzi intriqalı əməkdaşların fərdi yanaşmaları və ünsiyyət tərzi bu prosesdə diqqət mərkəzinə çevrilir.
İnsan resursları üzrə mütəxəssis Nüsrət Xəlilov Valyuta.az-a bildirib ki, əgər namizədin kollektiv və müştəri ilə işlədiyi vəziyyətlərdə ünsiyyət bacarıqları vacibdirsə, bu zaman həmin şəxsin kommunikasiya problemi və intriqalı davranış sərgiləməsi komanda üçün ciddi mənfi təsir yarada bilər:
“Komandada digər amillər müsbət olsa belə, daxili kommunikasiya problemi səbəbindən istənilən nəticəyə çatmaq çətinləşəcək. Əgər namizəd yalnız fərdi şəkildə işləyirsə və əsasən rəhbərlə ünsiyyətdə olursa, bu hal müəyyən qədər qəbul edilə bilər. Lakin bu, yenə də problemdir”.
Bəs bu cür hallar müsahibələrdə necə müəyyən edilir?
"Belə hallarda situasiya müsahibəsi keçirilə bilər. Hər hansı bir vəziyyət simulyasiya olunaraq müqayisəli şərait yaradılır və həmin anda namizədin reaksiyasına əsasən onun davranış tərzi və intriqa meyilli olub-olmaması qiymətləndirilə bilər”, – deyə o qeyd edib.

В современной рабочей среде динамика коллектива и внутренние взаимоотношения считаются одними из ключевых факторов успеха. Напряжённость, недопонимание и разногласия, возникающие в процессе работы, со временем могут привести к формированию определённых моделей поведения. Хотя такие проявления не всегда заметны сразу, в перспективе они способны подорвать командную работу. Особенно это касается сотрудников, склонных к интригам, чьё индивидуальное поведение и стиль общения нередко становятся источником проблем.
Как сообщил Valyuta.az специалист по управлению человеческими ресурсами Нюсрет Халилов, если в работе кандидата важную роль играет взаимодействие с коллективом и клиентами, то проблемы в коммуникации и склонность к интригам могут оказать серьёзное негативное влияние на команду:
«Даже при наличии других положительных факторов, из-за проблем во внутренней коммуникации будет сложно достичь желаемых результатов. Если же кандидат работает преимущественно индивидуально и в основном взаимодействует только с руководителем, подобная ситуация может быть частично приемлемой. Однако и в этом случае она остаётся проблемной», — отметил эксперт.
Как выявить такие риски на собеседовании?
По словам Н. Халилова, для этого можно использовать ситуационное интервью:
«В подобных случаях целесообразно проводить ситуационное собеседование. Создаётся смоделированная ситуация или несколько сравнительных сценариев, и по реакции кандидата в этот момент можно оценить его поведенческие особенности и склонность к интригам», — пояснил он.