"OpenAI" "Cerebras"a 10 milyarddan çox ödəniş edəcək
Valyuta.az xəbər verir ki, "OpenAI" süni intellekt çip istehsalçısı "Cerebras Systems" ilə çoxillik müqavilə imzalayıb. Mənbələrə görə, razılaşmanın ümumi dəyəri 10 milyard dollardan çoxdur.
Razılaşmaya əsasən, "Cerebras" 2025-2028-ci illərdə "OpenAI"a 750 meqavat həcmində hesablama gücü təqdim edəcək. Bu güc əsasən ChatGPT və digər böyük dil modellərinin işlədilməsi üçün istifadə olunacaq.
"OpenAI" bildirir ki, "Cerebras"ın xüsusi süni intellekt prosessorları real vaxtlı AI xidmətlərini sürətləndirəcək. Bu əməkdaşlıq həm də şirkətin Nvidia asılılığını azaltmaq strategiyasının bir hissəsidir.
"Cerebras" üçün isə razılaşma müştəri bazasının genişlənməsi və IPO planlarının güclənməsi baxımından mühüm addım kimi qiymətləndirilir.

OpenAI заключила многолетнее соглашение с производителем ИИ-чипов Cerebras Systems на сумму свыше 10 млрд долларов.
Как сообщает Valyuta.az, соглашение предусматривает предоставление компанией Cerebras вычислительных мощностей объёмом 750 мегаватт в период с 2025 по 2028 годы. Эти ресурсы будут использоваться преимущественно для работы ChatGPT и других крупных языковых моделей OpenAI.
В OpenAI отмечают, что специализированные процессоры искусственного интеллекта Cerebras позволят значительно ускорить предоставление AI-сервисов в реальном времени. Кроме того, данное партнёрство рассматривается как часть стратегии компании по снижению зависимости от Nvidia.
Для Cerebras это соглашение является важным шагом с точки зрения расширения клиентской базы, а также укрепления позиций компании в контексте возможного IPO.