"8 Noyabr" prospektində "Nargilə" dairəsi istiqamətində yerləşən köhnə dəmir yolu relslərinin sökülməsi ilə bağlı işlər aparılır. Ərazi müvəqqəti hasara alınıb, ərazidə xüsusi texnika fəaliyyət göstərir və bəzi hissələrdə relslər artıq tamamilə demontaj edilib.
Valyuta.az "Milli.Az"a istinadən xəbər verir ki, məlumata görə, bu işlər paytaxtda yeni kanalizasiya kollektorunun tikintisi ilə bağlı həyata keçirilir. Kollektorun keçəcəyi marşrut köhnə sənaye infrastrukturunun yerləşdiyi sahələrdən keçdiyi üçün həmin obyektlər mərhələli şəkildə sökülür.
Ərazidə çalışan işçilərin sözlərinə əsasən, burada yeraltı kollektor xətti müasir texnologiya ilə inşa olunur.
"8 Noyabr" prospekti boyunca görünən relslər vaxtilə neft sənayesinə xidmət edən sənaye dəmir yolu xəttinin qollarından biri olub.
Məsələ ilə bağlı İri Şəhərlərin Birləşmiş Su Təchizatı Xidmətindən bildirilib ki, sözügedən söküntü işləri Sahil kollektorunun tikintisi çərçivəsində aparılır. Layihə "Dəniz Mall" ərazisindən başlayaraq "Nargilə" kafesinin yaxınlığında yerləşən mövcud nasos stansiyasına qədər davam edir və mikrotunel üsulu ilə tikilir. Təxminən 9,8 kilometr uzunluğa malik olan kollektor 2000 millimetr diametrli dəmir-beton borulardan ibarətdir və onun böyük hissəsinin tikintisi artıq başa çatdırılıb. Layihənin 2028-ci ildə tam yekunlaşdırılması planlaşdırılır.

В направлении кольца «Наргиля» на проспекте «8 Ноября» ведутся работы по демонтажу старых железнодорожных рельсов. Территория временно огорожена, на месте работает специальная техника, и на некоторых участках рельсы уже полностью демонтированы.
Valyuta.az со ссылкой на "Milli.Az" сообщает, что эти работы проводятся в рамках строительства нового канализационного коллектора в столице. Маршрут коллектора проходит через участки с устаревшей промышленной инфраструктурой, поэтому эти объекты поэтапно сносятся.
По словам работающих на месте сотрудников, подземный коллектор здесь строится с использованием современных технологий.
Рельсы, видимые вдоль проспекта «8 Ноября», ранее были частью ветвей промышленной железной дороги, обслуживавшей нефтяную промышленность.
В связи с этим в Объединенной службе водоснабжения крупных городов сообщают, что указанные работы по демонтажу проводятся в рамках строительства прибрежного коллектора. Проект начинается в районе «Дениз Молл» и продолжается до существующей насосной станции возле кафе «Наргиля», при этом строительство ведется методом микротоннелирования. Коллектор длиной примерно 9,8 километра состоит из железобетонных труб диаметром 2000 миллиметров, большая часть его строительства уже завершена. Планируется, что проект будет полностью завершен к 2028 году.