Ötən il “Xalq Bank"ın xalis mənfəəti 2024-cü illə müqayisədə 7,1% və ya 4 milyon 640 min manat azalaraq 61 milyon 81 min manat təşkil edib. 2024-cü ildə bank 65 milyon 721 min manat xalis mənfəət əldə etmişdi.
Valyuta.az xəbər verir ki, hesabat dövründə bankın faiz gəlirləri 24,3% artaraq 228 milyon 641 min manat, faiz xərcləri isə 94,2% artaraq 97 milyon 362 min manat təşkil edib.
Bu dövrdə bankın qeyri-faiz gəlirləri 52 milyon 336 min manat ( illik müqayisədə 22,2% çox ), qeyri-faiz xərcləri isə 115 milyon 96 min manata ( illik müqayisədə 15,7% çox) bərabər olub.
Ötən il bankın aktivləri 115 milyon 621 min manat və ya 3,8% artaraq 3 milyard 184 milyon 466 min manat təşkil edib. Bu dövrdə “Xalq Bank”ın kredit portfeli (müştərilərə verilmiş kreditlər) 2,11% azalaraq 1 milyard 847 milyon 435 min manata çatıb.
“Xalq Bank”ın cəmi öhdəlikləri isə 2 milyard 642 milyon 014 min manat təşkil edib ki, bu da illik müqayisədə 3,29% və ya 84 milyon 159 min manat çoxdur.
Hesabat dövründə bankın depozit portfeli (banklar və digər maliyyə institutları istisna olmaqla) də 0,83% və ya 15 milyon 902 min manat artaraq 2 milyard 220.9 milyon manata yüksəlib.

В прошлом году чистая прибыль Xalq Bank по сравнению с 2024 годом сократилась на 7,1%, или на 4 млн 640 тыс. манатов, составив 61 млн 81 тыс. манатов. Для сравнения, в 2024 году банк получил чистую прибыль в размере 65 млн 721 тыс. манатов.
Как сообщает Valyuta.az, в отчётном периоде процентные доходы банка выросли на 24,3% — до 228 млн 641 тыс. манатов, тогда как процентные расходы увеличились сразу на 94,2%, достигнув 97 млн 362 тыс. манатов.
За отчётный год непроцентные доходы банка составили 52 млн 336 тыс. манатов, что на 22,2% больше в годовом выражении. В то же время непроцентные расходы выросли на 15,7% и достигли 115 млн 96 тыс. манатов.
Активы Xalq Bank за год увеличились на 115 млн 621 тыс. манатов, или на 3,8%, и составили 3 млрд 184 млн 466 тыс. манатов. При этом кредитный портфель банка (кредиты, выданные клиентам) сократился на 2,11% — до 1 млрд 847 млн 435 тыс. манатов.
Совокупные обязательства банка достигли 2 млрд 642 млн 14 тыс. манатов, что на 3,29%, или на 84 млн 159 тыс. манатов больше по сравнению с предыдущим годом.
В отчётном периоде депозитный портфель Xalq Bank (за исключением банков и других финансовых институтов) также продемонстрировал рост — на 0,83%, или на 15 млн 902 тыс. манатов, достигнув 2 млрд 220,9 млн манатов.