Qarajdan 900 milyon dollarlıq şirkətə - İşçilərinin toyunu və təhsilini maliyyələşdirən sahibkar
ABŞ-də fəaliyyət göstərən "Boxed" elektron ticarət şirkətinin qurucusu Çieh Huang biznes dünyasında fərqli yanaşması ilə diqqət çəkib. O, şirkətini qarajdan quraraq cəmi səkkiz il ərzində 900 milyon dollar dəyərində ictimai şirkətə çevirməyi bacarıb. Huangun biznes modeli isə yalnız gəlirə deyil, həm də işçilərin rifahına yönəlməsi ilə seçilir.
Valyuta.az xəbər verir ki, sahibkar şirkəti böyüdərkən işçilərə müxtəlif sosial dəstək proqramları təqdim edib. "Boxed"də çalışan əməkdaşlar üçün uşaqlarının kollec təhsili üçün maliyyə dəstəyi, toy kimi həyat hadisələri üçün subsidiya, həmçinin 500 dollarlıq fövqəladə yardım fondu mövcuddur.
Şirkətin anbarlarında işləyən əməkdaşlar saatda 12-15 dollar arası maaş alır və əlavə sosial imkanlardan yararlanırlar. Huang hesab edir ki, işçilərə investisiya qoymaq şirkətin uzunmüddətli uğurunun əsas faktorudur.
Elektron ticarət sektorunda bir çox şirkət maksimum effektivlik və xərclərin azaldılması üçün işçi qüvvəsindən maksimum istifadə etməyə çalışsa da, Huang fərqli yol seçib. Onun fikrincə, uğurlu şirkət qurmaq üçün “hər qəpiyi sıxmaq” mütləq deyil.
Şirkət əvvəlcə qarajdan fəaliyyət göstərərək məişət məhsullarının onlayn satışına fokuslanıb. Huang strategiya olaraq məhsul çeşidini məhdud saxlayıb və əsasən gündəlik istifadə olunan malları - məsələn, təmizləyici vasitələr, qida və məişət məhsullarını təklif edib.
Qarajdan birjaya qədər
2013-cü ildə qurulan "Boxed" qısa müddətdə böyüyərək yüzlərlə əməkdaşı olan şirkətə çevrilib. 2021-ci ildə isə şirkət xüsusi məqsədli birləşmə şirkəti (SPAC) vasitəsilə birjaya çıxaraq 900 milyon dollar dəyərində qiymətləndirilib.
Şirkətin rəhbərliyi bildirir ki, işçilərin şirkətdə orta iş müddəti təxminən 3 il təşkil edir ki, bu da logistika və anbar sektorunda nadir göstərici hesab olunur. Bu isə yeni işçilərin tez-tez işə götürülməsi və təlim xərclərinin azalmasına səbəb olur.
“Biznesi fərqli qurmaq mümkündür”
Huang deyir ki, onun əsas məqsədi gələcək nəsil sahibkarlara fərqli bir biznes modeli göstərməkdir.
“Şirkətdə çalışan insanlara yaxşı davranmaqla da uğurlu biznes qurmaq mümkündür. İşçilərə pulsuz tibbi sığorta vermək və eyni zamanda gəlir əldə etmək mümkündür", - deyə o bildirib.
Onun fikrincə, şirkətin ən böyük uğuru yalnız maliyyə nəticələri deyil, şirkət mədəniyyətinin formalaşdırılmasıdır. Huang hesab edir ki, güclü biznes qurmaq istəyən sahibkarlar ilk növbədə təşkilatın mədəniyyətini formalaşdırmalıdırlar.

Основатель американской компании электронной коммерции Boxed Чие Хуан привлёк внимание делового мира своим необычным подходом к управлению бизнесом. Начав работу в гараже, всего за восемь лет он сумел превратить компанию в публичную с оценкой около 900 миллионов долларов. При этом бизнес-модель Хуана выделяется тем, что ориентирована не только на прибыль, но и на благополучие сотрудников.
Как сообщает Valyuta.az, по мере роста компании предприниматель внедрил для работников ряд социальных программ поддержки. Сотрудники Boxed получают финансовую помощь на оплату обучения детей в колледже, субсидии на важные жизненные события, такие как свадьба, а также имеют доступ к фонду экстренной помощи в размере 500 долларов.
Работники складов компании получают почасовую оплату в размере 12–15 долларов и пользуются дополнительными социальными льготами. По словам Хуана, инвестиции в сотрудников являются одним из ключевых факторов долгосрочного успеха компании.
В то время как многие компании в секторе электронной коммерции стремятся максимально использовать рабочую силу ради повышения эффективности и сокращения расходов, Хуан выбрал иной путь. По его мнению, для создания успешного бизнеса вовсе не обязательно «выжимать каждую копейку».
Изначально компания работала из гаража, сосредоточившись на онлайн-продаже товаров повседневного спроса. В рамках своей стратегии Хуан ограничил ассортимент продукции, предлагая в основном товары ежедневного использования — например, чистящие средства, продукты питания и бытовые товары.
От гаража до биржи
Основанная в 2013 году компания Boxed быстро выросла и превратилась в предприятие с сотнями сотрудников. В 2021 году она вышла на биржу через слияние со специальной компанией по приобретению (SPAC) и была оценена примерно в 900 миллионов долларов.
Руководство компании отмечает, что средний срок работы сотрудников составляет около трёх лет, что считается редким показателем для логистического и складского сектора. Это позволяет сократить расходы на постоянный набор и обучение новых работников.
«Бизнес можно строить иначе»
По словам Хуана, его главная цель — показать будущему поколению предпринимателей альтернативную модель ведения бизнеса.
«Можно построить успешную компанию, хорошо относясь к людям, которые в ней работают. Возможно одновременно предоставлять сотрудникам бесплатную медицинскую страховку и при этом получать прибыль», — отметил он.
Он считает, что главным достижением компании являются не только финансовые показатели, но и сформированная корпоративная культура. По мнению Хуана, предприниматели, стремящиеся создать сильный бизнес, прежде всего должны уделять внимание формированию культуры внутри организации.