Yanacağın qiymətindəki dəyişiklik gediş haqqına təsir edəcək?
Yanvarın 17-dən Bakı-Sumqayıt istiqamətində fəaliyyət göstərən 594 və 595 nömrəli ekspres marşrutlarda gedişhaqqı 10 qəpik artırılaraq 90 qəpik olub. Bu dəyişiklik Azərbaycanda yanacağın qiymətindəki artımın nəqliyyat sektoruna təsirinin bir nümunəsi kimi qiymətləndirilir. Yanacaq xərclərinin yüksəlməsi bu sahədə fəaliyyət göstərən bütün subyektlərə birbaşa təsir göstərir. Xüsusilə taksi xidmətləri və ictimai nəqliyyat üçün yanacaq əsas xərc amillərindən biri olduğundan, qiymət artımı gedişhaqqı tariflərinin dəyişdirilməsini gündəmə gətirir. Buna görə də sərnişinlərin gündəlik xərcləri və nəqliyyat şirkətlərinin maliyyə dayanıqlığı birbaşa təsirlənir. Uzun müddətdə yanacaq qiymətinin artımı nəqliyyat şirkətlərinin investisiya planlarına və göstərdikləri xidmətin keyfiyyətinə də təsir edə bilər. Eyni zamanda sərnişinlərin alternativ nəqliyyat vasitələrinə üstünlük verməsi və ya ictimai nəqliyyatdan istifadənin azalması kimi sosial-iqtisadi nəticələr də gözlənilir. Bu səbəbdən hökumətin tarif siyasəti və yanacaq subsidiyaları məsələsi xüsusilə böyük əhəmiyyət kəsb edir.
Yanacaq qiymətlərində baş verən artım nəqliyyatda gedişhaqqı tariflərinin dəyişməsinə səbəb olacaq?
Mövzu ilə bağlı Nəqliyyat eksperti Rauf Ağamirzəyev bildirib ki, avtoparkların əksər hissəsini elektobuslar, sıxılmış təbii qazla işləyən avtobuslar təşkil edir. Taksi parkının da yenilənmələrdən sonra əsas hissəsi elektomobildir.
“Bu səbəbdən yanacaq qiymətlərindəki artım gedişhaqlarının minimal dərəcədə dəyişməsinə səbəb ola bilər. İctimai nəqliyyatda baş verən son qiymət artımında da qeyd olunub ki, yalnız tələblərə cavab verən avtobusların tarifləri dəyişib”, – ekspert vurğulayıb.
R. Ağamirzəyev bildirib ki, bu il “Brutto müqavilə”nin tətbiqi çərçivəsində daha maraqlı proseslər gözlənilir:
“Cari ildə 15% nağd ödənişlə işləyən avtobusların da nağdsız ödəniş sisteminə keçidini təmin etmək lazımdır. Bu gün güzəşt qrupları tələbələr, təqaüdçülər, müharibə veteranları üçün fərdi bilet paketlərinin və 90 dəqiqəlik pulsuz tranzit imkanlarının tətbiqi ümumi xərclərin optimallaşdırılmasına zəmin yaradır və bu, daha vacibdir”.
Nəqliyyat eksperti Eldəniz Cəfərli isə bildirib ki, yanacağın qiyməti 5–10% civarında dəyişib.
“Bu dəyişikliyə görə ictimai nəqliyyatda və taksidə gediş haqqı artmayacaq. Ümumiyyətlə, taksidə gediş haqqı dəyişən tariflə müəyyən olunur və tələb-təklif əsasında formalaşır”, – ekspertqeyd edib
O əlavə edib ki, taksidə istifadə olunan nəqliyyat vasitələrinin böyük əksəriyyəti hibrid modellərdir və bu, müəyyən xərclərin azalmasına səbəb olur.
“Başqa sözlə, dizel yanacağı və benzinin qiymətinin 5% yüksəlməsi nəqliyyatda tariflərin artmasına gətirib çıxarmamalıdır”, - deyə E. Cəfərli vurğulayıb.

С 17 января стоимость проезда на маршрутных экспрессах № 594 и 595 по направлению Баку–Сумгаит увеличилась на 10 гяпиков и составила 90 гяпиков. Это изменение рассматривается как пример влияния роста цен на топливо на транспортный сектор в Азербайджане. Увеличение затрат на топливо напрямую влияет на всех участников отрасли. Поскольку топливо является одним из основных расходов для служб такси и общественного транспорта, повышение его стоимости вызывает необходимость пересмотра тарифов на проезд. В результате непосредственно затрагиваются ежедневные расходы пассажиров и финансовая устойчивость транспортных компаний. В долгосрочной перспективе рост цен на топливо может повлиять на инвестиционные планы компаний и качество предоставляемых ими услуг. Также ожидаются социально-экономические последствия, такие как предпочтение альтернативных видов транспорта пассажирами и сокращение использования общественного транспорта. Поэтому вопросы тарифной политики правительства и субсидии на топливо приобретают особое значение.
Вызовет ли рост цен на топливо изменение тарифов на проезд в транспорте?
По этому поводу эксперт по транспорту Рауф Агамирзаде отметил, что большая часть автопарка составлена из электробусов и автобусов на сжатом природном газе. После обновления основной частью таксометрового парка стали электромобили.
«Поэтому рост цен на топливо может привести к минимальному изменению тарифов на проезд. В недавнем повышении тарифов на общественном транспорте было отмечено, что тарифы изменились только для автобусов, соответствующих требованиям», — подчеркнул эксперт.
Рауф Агамирзаде добавил, что в этом году ожидаются более интересные процессы в рамках внедрения «брутто-контрактов»:
«В этом году необходимо обеспечить переход 15% автобусов, работающих на наличных расчетах, на безналичную систему оплаты. Сегодня применение индивидуальных билетных пакетов и 90-минутных бесплатных транзитных опций для льготных групп — студентов, пенсионеров, ветеранов войны — создает условия для оптимизации общих расходов, что крайне важно».
Эксперт по транспорту Эльданиз Джафарли, в свою очередь, отметил, что цены на топливо изменились приблизительно на 5–10%.
«В связи с этим повышение тарифов на проезд в общественном транспорте и такси не предусмотрено. Как правило, тарифы на такси устанавливаются из расчёта изменяющихся ставок и формируются на основе спроса и предложения», — уточнил эксперт.
Он добавил, что большинство используемых в такси транспортных средств — гибридные модели, что способствует снижению некоторых расходов.
«Другими словами, повышение цен на дизельное топливо и бензин на 5% не должно привести к увеличению тарифов на транспорт», — отметил Э. Джафарли.