“Oxa” 103 milyon dollar investisiya alıb
Böyük Britaniyada yerləşən otonom sürüş texnologiyaları startapı “Oxa” 103 milyon dollar investisiya cəlb edib.
Valyuta.az xəbər verir ki, 2014-cü ildə təsis edilən “Oxa” bu günə qədər ümumilikdə 250 milyon dollardan artıq investisiya cəlb edib.
Şirkət bildirib ki, yeni vəsait sənaye sahələrində otonom nəqliyyat texnologiyalarının tətbiqinin genişləndirilməsinə və “DHL”, “BP” və “Vantec” kimi müştərilərlə əməliyyatların miqyasının artırılmasına yönəldiləcək.
“Oxa” Pol Nyuman (Paul Newman) və İnqmar Pozner (Ingmar Posner) tərəfindən yaradılıb. Şirkət sənaye sahələrində istifadə olunan nəqliyyat vasitələrini sürücüsüz hala gətirən otonom sürüş texnologiyaları hazırlayır.
Startap robotaksi və ya minik avtomobillərinə deyil, limanlar, hava limanları, anbarlar və logistika mərkəzləri kimi nəzarət olunan mühitlərdə fəaliyyət göstərən ağır xidmət nəqliyyat vasitələrinə fokuslanır.
“Oxa”nın sistemləri kameralar, radar və lidar kimi sensorlardan gələn məlumatları emal edən süni intellekt əsaslı proqram təminatı və bu proqramın nəqliyyat vasitəsində işləməsini təmin edən aparat inteqrasiyasından ibarətdir. Bu yanaşma, məsələn, liman yük maşınları kimi iri nəqliyyat vasitələrinin qısa müddətdə otonom rejimə keçirilməsinə imkan yaradır.

Стартап в области автономных технологий вождения из Великобритании «Oxa» привлек инвестиции в размере 103 миллионов долларов.
По данным Valyuta.az, основанная в 2014 году компания «Oxa» суммарно привлекла более 250 миллионов долларов инвестиций.
Компания сообщила, что новые средства будут направлены на расширение применения автономных транспортных технологий в промышленных секторах, а также на масштабирование операций с такими клиентами, как «DHL», «BP» и «Vantec».
«Oxa» была создана Полом Ньюманом (Paul Newman) и Ингмаром Познером (Ingmar Posner). Компания разрабатывает автономные технологии вождения для транспортных средств, используемых в промышленности.
Стартап фокусируется не на роботакси или легковых автомобилях, а на тяжелом служебном транспорте, работающем в контролируемых средах, таких как порты, аэропорты, склады и логистические центры.
Системы «Oxa» состоят из программного обеспечения на базе искусственного интеллекта, обрабатывающего данные с сенсоров, таких как камеры, радары и лидары, а также аппаратной интеграции, обеспечивающей работу программного обеспечения непосредственно на транспортных средствах. Такой подход позволяет, например, быстро перевести в автономный режим крупногабаритные транспортные средства, такие как портовые грузовики.