İlon Mask "Apple" və "Google"un süni intellekt əməkdaşlığına qarşı çıxdı
İlon Mask "Google"un "Gemini" generativ süni intellekt (Al) platformasından istifadə edərək "Siri" səs köməkçisinin fərdiləşdirilmiş versiyasını yaradacaq "Apple"-"Google tərəfdaşlığı ilə bağlı narahatlıqlarını ifadə edib.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu barədə "MacRumors" məlumat yayıb.
Sahibkar hesab edir ki, bu, artıq "Android" və "Chrome" kimi əsas məhsullara nəzarət edən "Google"un əlində həddindən artıq güc cəmləşməsinə səbəb olacaq.
"Bu, artıq "Android" və "Chrome"a sahib olduqlarını nəzərə alsaq, "Google"un əlində əsassız güc cəmləşməsi kimi görünür", deyə Mask X-də yazıb.
Mask "Gemini"nin birbaşa rəqibi hesab edilən "Grok Al" modelini hazırlayan "xAI" şirkətinin baş direktorudur. "xAI" əvvəllər "Apple" və "OpenAI"a qarşı süni intellekt bazarında dominantlıqlarını qorumaq üçün sui-qəsddə ittiham edərək məhkəməyə müraciət etmişdi.
"Apple" və ya "Google"dan Mask-ın şərhinə rəsmi cavab gəlməyib.
Bundan əvvəl şirkətlər "Gemini" texnologiyası ilə təchiz edilmiş yenilənmiş "Siri"nin "Apple Intelligence" ekosisteminin bir hissəsi olacağını açıqlamışdılar. Köməkçinin yeni versiyasının iOS 26.4 yeniləməsinin bir hissəsi olaraq mart və ya aprel aylarında satışa çıxarılacağı gözlənilir.
Bütün xəbərlərTarixdəki ən uğursuz 13 smartfon: Siyahıda ötənilki "iPhone" da var
13.01.2026Dünya Bankı Azərbaycanın 2026-2027-ci illər üçün iqtisadi artım proqnozlarını açıqlayıb
13.01.2026İlon Mask "Apple" və "Google"un süni intellekt əməkdaşlığına qarşı çıxdı
13.01.2026Azərbaycanda ünvanlı sosial yardıma ayrılan vəsait 4 dəfə artırılıb
13.01.2026Dövlət büdcəsində sosial xərclərin çəkisi 41,1 % səviyyəsindədir
13.01.202612 milyardlıq şirkətin rəhbəri: "Sərmayəçilər süni intellekt şirkətlərinin səhmlərinə güvənməməlidir"

Илон Маск выразил обеспокоенность возможным партнёрством Apple и Google, в рамках которого Apple планирует создать персонализированную версию голосового помощника Siri с использованием генеративной платформы искусственного интеллекта Gemini от Google.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на MacRumors, предприниматель считает, что такое сотрудничество может привести к чрезмерной концентрации власти в руках Google, которая уже контролирует такие ключевые продукты, как Android и браузер Chrome.
«Учитывая, что у них уже есть Android и Chrome, это выглядит как неоправданная концентрация власти у Google», — написал Маск в соцсети X.
Илон Маск является генеральным директором компании xAI, разработавшей модель искусственного интеллекта Grok AI, которая считается прямым конкурентом Gemini. Ранее xAI подала иск в суд, обвинив Apple и OpenAI в сговоре с целью сохранения доминирующих позиций на рынке искусственного интеллекта.
Официальных комментариев от Apple или Google в ответ на заявление Маска пока не поступало.
Ранее компании объявили, что обновлённая версия Siri, оснащённая технологией Gemini, станет частью экосистемы Apple Intelligence. Ожидается, что новая версия голосового помощника выйдет в составе обновления iOS 26.4 и станет доступна в марте или апреле.
Все новостиВБ сохранил прогнозы роста экономики Азербайджана на 2026-2027 годы
13.01.2026Глава компании с активами на $12 млрд призвал инвесторов не полагаться исключительно на ИИ-акции