"OPEC+" Nazirlərinin Monitorinq Komitəsinin növbəti iclası fevralın 1-i keçiriləcək.
OPEC+" Nazirlərinin Monitorinq Komitəsinin iclasları iki ayda bir dəfə keçirilir. Bu formatda son görüş 30 noyabr tarixində baş tutub.
Adətən görüş zamanı alyansın nümayəndələri neft bazarındakı cari vəziyyəti müzakirə edir və "OPEC+" sazişinin şərtlərinin yerinə yetirilmə səviyyəsini qiymətləndirirlər. OPEC daha əvvəl qeyd edib ki, monitorinq komitəsi neft hasilatı səviyyələri ilə bağlı qərar qəbul etmək səlahiyyətinə malik deyil. Komitənin rolu "OPEC+" sazişinin icrasının monitorinqi və bazar şəraitinin təhlili ilə məhdudlaşır.
Bununla yanaşı, "OPEC+" monitorinq komitəsi alyans üçün neft hasilatı ilə bağlı hər hansı qərarları tövsiyə edə bilər, lakin son iki il ərzində monitorinq heç bir təklif verməyib. Bundan əlavə, komitə lazım olduqda bütün "OPEC+" ölkələrinin nazirlərini növbədənkənar görüşə çağıra bilər.

Очередное заседание Совместного министерского мониторингового комитета OPEC+ состоится 1 февраля.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на источник ТАСС, заседания мониторингового комитета OPEC+ проводятся один раз в два месяца. Последняя встреча в данном формате состоялась 30 ноября.
Как правило, в ходе заседаний представители альянса обсуждают текущую ситуацию на нефтяном рынке и оценивают уровень выполнения условий соглашения OPEC+. Ранее в OPEC отмечали, что мониторинговый комитет не обладает полномочиями принимать решения по уровням добычи нефти. Его функции ограничиваются контролем за выполнением соглашения OPEC+ и анализом рыночной конъюнктуры.
В то же время мониторинговый комитет OPEC+ может выносить рекомендации альянсу по вопросам нефтедобычи, однако за последние два года подобных предложений сделано не было. Кроме того, при необходимости комитет вправе созвать внеочередное заседание министров всех стран-участниц OPEC+.