“Paramount” şirkəti, “Warner Bros. Discovery”nin “Netflix” ilə əldə etdiyi razılaşmanın maliyyə detalları ilə bağlı kifayət qədər məlumat vermədiyi üçün Delaver ştatında şirkətə və onun baş icraçı direktoru Devid Zaslava qarşı məhkəmə iddiası qaldırıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, “Paramount Global”ın baş direktoru Devid Ellison, təxminən 72 milyard dollar dəyərində qiymətləndirilən “Netflix” razılaşmasının detalları barədə aydınlıq olmadığını bildirib. Onun sözlərinə görə, “Paramount” tərəfindən təklif edilən, hər səhm üçün 30 dollar nağd ödənişi nəzərdə tutan alternativ təklifə hansı əsasla risk endirimi tətbiq edildiyi açıqlanmayıb. Bu isə “Warner Bros. Discovery”nin səhmdarlarının hər iki təklifi obyektiv şəkildə müqayisə etməsinə imkan vermir.
“Paramount” məhkəmədən tələb edir ki, “Warner Bros. Discovery” bu məlumatları açıqlasın. Şirkət, həmçinin 2026-cı il ümumi yığıncağında idarə heyətinə namizədlər irəli sürməyi planlaşdırır. Bu təşəbbüsün gələcəkdə “proxy fight” mərhələsinə keçə biləcəyi ehtimal olunur.
“Warner Bros. Discovery” isə “Paramount”un təklifini rədd etdiyini və “Netflix” ilə razılaşmanın şirkət üçün daha sərfəli olduğunu açıqlayıb.

Компания Paramount подала иск в суд штата Делавэр против Warner Bros. Discovery и ее генерального директора Дэвида Заслава, обвинив компанию в недостаточном раскрытии финансовых деталей соглашения, заключенного с Netflix.
Как сообщает Valyuta.az, генеральный директор Paramount Global Дэвид Эллисон заявил, что отсутствует ясность в отношении параметров сделки с Netflix, оцениваемой примерно в 72 млрд долларов. По его словам, не было разъяснено, на каком основании к альтернативному предложению Paramount, предусматривающему выплату 30 долларов наличными за акцию, была применена так называемая «скидка за риск». Это, в свою очередь, лишает акционеров Warner Bros. Discovery возможности объективно сравнить оба предложения.
Paramount требует в судебном порядке обязать Warner Bros. Discovery раскрыть соответствующую информацию. Кроме того, компания намерена выдвинуть собственных кандидатов в совет директоров на общем собрании акционеров в 2026 году. Отмечается, что данная инициатива в перспективе может перерасти в так называемую proxy fight — борьбу за голоса акционеров.
В свою очередь, Warner Bros. Discovery заявила, что отклонила предложение Paramount, подчеркнув, что соглашение с Netflix является более выгодным для компании.