Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyi yanında Suların İstifadəsinə və Mühafizəsinə Dövlət Nəzarəti Xidmətinin (SİMDNX) yeni rəis müavini kollektivə təqdim edilib.
Valyuta.az xəbər verir ki, ADSEA sədri Zaur Mikayılovun əmrinə əsasən, Əliağa Əzizov rəis müavini vəzifəsinə təyin olunub. Bu, Xidmət üzrə ikinci rəis müavini təyinatıdır.
Bununla bağlı Xidmət rəisi Rafiq Aslanovun iştirakı ilə tədbir keçirilib. Xidmət rəisi çıxışında qeyd edib ki, dünən ölkə başçısının rəhbərliyi ilə keçirilmiş müşavirə Azərbaycanın su təhlükəsizliyi sahəsində aparılan islahatların strateji əhəmiyyətini bir daha göstərdi.Cənab  Prezidentin Sərəncamı ilə təsdiq olunmuş Milli Su Strategiyası artıq icra mərhələsində konkret nəticələr verməkdədir və içməli su təminatı, su itkilərinin azaldılması, su-kanalizasiya və yağış suları infrastrukturunun inkişafını prioritet istiqamət kimi müəyyən edir.
Rəis müavini Əliağa Əzizov etimada görə təşəkkürünü bildirib və üzərinə düşən vəzifələri məsuliyyətlə yerinə yetirəcəyini vurğulayıb.
Əliağa Əzizov 1996-cı ildə Sumqayıtda anadan olub. 2017-ci ildə Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin meliorasiya və su təsərrüfatı tikintisi ixtisasını bitirib, 2018-2020-ci illərdə BMT-nin FAO proqramı çərçivəsində Macarıstanda "Su ehtiyatlarının idarə edilməsi" üzrə magistr təhsili alıb və Hollandiyada su diplomatiyası üzrə ixtisasartırma kursunu bitirib. 2020-ci ildən Azərbaycan Meliorasiya və Su Təsərrüfatı ASC-də baş məsləhətçi, 2023-cü ildən ADSEA-da "Elm və innovasiya" sektorunun müdiri, 2025-ci ildən isə şöbə müdir müavini vəzifəsində çalışıb. Evlidir.

Коллективу Государственной службы государственного надзора за использованием и охраной водных ресурсов при Азербайджанское государственное агентство водных ресурсов представлен новый заместитель начальника.
Как сообщает Valyuta.az, согласно приказу председателя агентства Заур Микаилов, Алиага Азизов назначен на должность заместителя начальника. Это второе назначение заместителя начальника по данной службе.
По этому случаю состоялось мероприятие с участием начальника службы Рафик Асланов. Выступая на мероприятии, он отметил, что состоявшееся накануне под руководством главы государства совещание ещё раз продемонстрировало стратегическую значимость реформ, проводимых в сфере водной безопасности Азербайджана. Утверждённая распоряжением Президента Национальная водная стратегия уже находится на этапе реализации и даёт конкретные результаты, определяя в качестве приоритетов обеспечение питьевой водой, сокращение потерь воды, а также развитие водоканализационной и ливневой инфраструктуры.
В свою очередь заместитель начальника Алиага Азизов поблагодарил за оказанное доверие и подчеркнул, что будет ответственно выполнять возложенные на него обязанности.
Алиага Азизов родился в 1996 году в Сумгайыте. В 2017 году окончил Азербайджанский архитектурно-строительный университет по специальности «Мелиорация и водохозяйственное строительство». В 2018–2020 годах в рамках программы FAO ООН получил степень магистра по управлению водными ресурсами в Венгрии, а также прошёл курсы повышения квалификации по водной дипломатии в Нидерландах. С 2020 года работал главным консультантом в ОАО «Азербайджанская мелиорация и водное хозяйство», с 2023 года — заведующим сектором «Наука и инновации» в агентстве, а с 2025 года занимал должность заместителя начальника отдела. Женат.