Əmək qanunvericiliyinin tələblərinin pozulmasına görə "Est. Etik Clinix and Spa Center” MMC cərimələnib.
Qaynarinfo-nun məlumatına görə, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi yanında Dövlət Əmək Müfəttişliyi Xidməti tərəfindən şirkət barəsində İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 192.1-ci maddəsi (əmək müqaviləsi hüquqi qüvvəyə minmədən fiziki şəxslərin işə cəlb edilməsi) ilə protokol tərtib edilib. İşə Nərimanov Rayon Məhkəməsində baxılıb.
Məhkəmənin qərarı ilə "Est. Etik Clinix and Spa Center” MMC-nin rəhbəri sözügedən maddə üzrə inzibati xətanı törətməkdə təqsirli bilinərək 20 000 manat məbləğində cərimə olunub.
Qərardan narazı qalan MMC-nin nümayəndəsi apellyasiya şikayəti verib. Şikayətə Bakı Apellyasiya Məhkəməsində baxılıb.
Məhkəmə iclasında şirkət rəhbəri bildirib ki, MMC-nin ümumi dövriyyəsi və gəlirləri 20 000 manat təşkil etmir və bu məbləğdə cərimənin ödənilməsi mümkün deyil. Onun sözlərinə görə, cərimənin tətbiqi şirkətin ləğvinə və ya müflis olmasına səbəb ola bilər.
Bakı Apellyasiya Məhkəməsi şikayəti təmin etməyib və birinci instansiya məhkəməsinin qərarını dəyişdirilmədən qüvvədə saxlayıb.

Компания «Est. Etik Clinix and Spa Center» LLC привлечена к ответственности за нарушение требований трудового законодательства.
Как сообщает Qaynarinfo, Государственная служба инспекции труда при Министерстве труда и социальной защиты населения составила в отношении компании протокол по статье 192.1 Кодекса об административных проступках (привлечение физических лиц к работе без вступления трудового договора в законную силу). Дело было рассмотрено в Наримановском районном суде.
Согласно решению суда, руководитель «Est. Etik Clinix and Spa Center» LLC признан виновным в совершении административного правонарушения по указанной статье и оштрафован на сумму 20 000 манатов.
Не согласившись с решением, представитель компании подал апелляционную жалобу. Жалоба была рассмотрена в Бакинском апелляционном суде.
В ходе судебного заседания руководитель компании заявил, что общий оборот и доходы ООО не достигают 20 000 манатов, и выплата штрафа в таком размере невозможна. По его словам, применение штрафа может привести к ликвидации компании или её банкротству.
Бакинский апелляционный суд не удовлетворил жалобу и оставил решение суда первой инстанции без изменений.