Mark Zukerberq Mayamidə malikanə alıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, "Meta" şirkətinin baş icraçı direktoru Mark Zukerberq Mayami-Deyd dairəsində rekord məbləğə daşınmaz əmlak alışı həyata keçirib. Bu barədə "Wall Street Journal" nəşri məlumat yayıb.
Məlumata görə, milyarder və onun həyat yoldaşı Prissilla Çan bazar ertəsi Biskein körfəzində yerləşən, “Billionaire Bunker” kimi tanınan qapalı və elit Indian Krik adasında 170 milyon dollar dəyərində malikanənin alışını rəsmiləşdiriblər. Sövdələşmə Mayami-Deyd dairəsi üzrə ən yüksək satış qiyməti kimi qeydə alınıb.
Hazırda tikintisi davam edən mülk iki akr ərazidə yerləşir. İlkin layihəyə əsasən, 30 min kvadrat fut sahəni əhatə edəcək evdə doqquz yataq otağı, hovuz, şəxsi yaxta dayanacağı, 1 500 qallonluq akvarium və gizli keçidi olan kitabxana nəzərdə tutulub. Malikanənin dizaynı Ferris Rafauli tərəfindən hazırlanıb.
Əmlak 2025-ci ilin noyabrında "Coldwell Banker Realty" şirkətinin agentləri Denni və Cill Hertsberq tərəfindən 200 milyon dollara satışa çıxarılmışdı. Torpaq sahəsi isə 2020-ci ildə məşhur estetik cərrah doktor Aaron Rollins və həyat yoldaşı, daşınmaz əmlak agenti Marin Rollins tərəfindən 30 milyon dollara alınmışdı.
Sahəsi 294 akr olan Indian Krik adasında cəmi 41 ev və 84 nəfər əhali yaşayır. Ərazi uzun illərdir milyarderlər üçün cəlbedici məkan hesab olunur. Burada "Amazon"un qurucusu Ceff Bezos, maliyyəçi Karl Aykan, keçmiş NFL ulduzu Tom Breydi, İvanka Tramp və Cared Kuşner kimi tanınmış şəxslər də mülklərə sahibdirlər.
Qeyd edək ki, Mark Zukerberqin sərvəti 223,5 milyard dollar təşkil edir və o, hazırda dünyanın ən varlı dördüncü şəxsi sayılır. Onun sərvətinin əsas hissəsi 2004-cü ildə təsis etdiyi, əvvəlki adı "Facebook" olan "Meta" şirkətindəki 13 faizlik payından formalaşır.

Марк Цукерберг приобрёл особняк в Майами.
Как сообщает Valyuta.az, генеральный директор компании Meta Марк Цукерберг совершил рекордную сделку по покупке недвижимости в округе Майами-Дейд. Об этом пишет издание The Wall Street Journal.
По данным газеты, миллиардер и его супруга Присцилла Чан в понедельник оформили покупку особняка стоимостью 170 млн долларов на закрытом элитном острове Индиан-Крик в заливе Бискейн, известном как «Billionaire Bunker». Сделка стала самой дорогой в истории округа Майами-Дейд.
Строящийся объект расположен на участке площадью два акра. Согласно первоначальному проекту, дом площадью 30 тыс. квадратных футов будет включать девять спален, бассейн, частную яхтенную пристань, аквариум объёмом 1 500 галлонов и библиотеку с потайным проходом. Дизайн особняка разработан Феррисом Рафаули.
В ноябре 2025 года недвижимость была выставлена на продажу за 200 млн долларов агентами компании Coldwell Banker Realty Дэнни и Джилл Херцберг. Сам земельный участок был приобретён в 2020 году известным пластическим хирургом доктором Аароном Роллинзом и его супругой, агентом по недвижимости Марин Роллинз, за 30 млн долларов.
На острове Индиан-Крик площадью 294 акра расположено всего 41 дом, а численность населения составляет 84 человека. На протяжении многих лет эта территория считается привлекательной для миллиардеров. Здесь также владеют недвижимостью основатель Amazon Джефф Безос, финансист Карл Айкан, бывшая звезда НФЛ Том Брэди, Иванка Трамп и Джаред Кушнер.
Отметим, что состояние Марка Цукерберга оценивается в 223,5 млрд долларов, и в настоящее время он считается четвёртым самым богатым человеком в мире. Основная часть его капитала сформирована за счёт 13-процентной доли в компании Meta, основанной им в 2004 году под прежним названием Facebook.