Milli Məclis elektron siqaretlərin istifadəsi, idxalı, ixracı, istehsalı, topdan və pərakəndə satışı və satış məqsədilə saxlanılması ilə əlaqədar cərimələri qəbul edib.
Valyuta.az xəbər verir ki, bununla bağlı İnzibati Xətalar Məcəlləsinə dəyişikliklər parlamentin bugünkü plenar iclasında müzakirə olunub.
Sənəddə vurğulanıb ki, qadağan edilmiş yerlərdə, küçələrdə və digər ictimai yerlərdə elektron siqaretlərin istifadəsinə görə 30 manat məbləğində cərimə tətbiq ediləcək.
Bundan əlavə, elektron siqaretlərin və onların komponentlərinin idxalı, ixracı, istehsalı, topdan və pərakəndə satışı və satış məqsədilə saxlanılmasına görə inzibati xətanın bilavasitə obyekti olmuş mallar müsadirə edilməklə, fiziki şəxslər 350 manatdan 500 manatadək məbləğdə, vəzifəli şəxslər 1650 manatdan 2200 manatadək məbləğdə, hüquqi şəxslər 4 min manatdan 5 min manatadək məbləğdə cərimə ediləcəklər.

Милли Меджлис принял штрафные санкции за использование электронных сигарет, а также за их импорт, экспорт, производство, оптовую и розничную продажу и хранение с целью реализации.
Как сообщает Valyuta.az, соответствующие изменения в Кодекс об административных проступках были рассмотрены на сегодняшнем пленарном заседании парламента.
В документе подчеркивается, что за использование электронных сигарет в запрещённых местах, на улицах и в иных общественных местах будет применяться штраф в размере 30 манатов.
Кроме того, за импорт, экспорт, производство, оптовую и розничную продажу электронных сигарет и их компонентов, а также за хранение с целью реализации предусмотрена конфискация предметов административного правонарушения. При этом физические лица будут штрафоваться на сумму от 350 до 500 манатов, должностные лица — от 1 650 до 2 200 манатов, юридические лица — от 4 000 до 5 000 манатов.