“TradingView” platformasının məlumatlarına əsasən hazırlanan qrafik dünyada ən böyük nağd vəsait ehtiyatına malik şirkətləri əks etdirir və hansı korporasiyaların ən iri maliyyə “ehtiyat sandığına” sahib olduğunu göstərir.
Valyuta.az xəbər verir ki, sözügedən göstərici şirkətlərin ən likvid aktivlərini - nağd vəsaiti və adətən bir il ərzində ödəniş müddəti başa çatan qısamüddətli qiymətli kağızları, o cümlədən ABŞ xəzinə veksellərini əhatə edir.
Reytinqə kimlər başçılıq edir?
Siyahıya 381,7 milyard dollar nağd vəsaitlə “Berkshire Hathaway” liderlik edir. Şirkətdən sonra Çin dövlətinin dəstəklədiyi maliyyə konqlomeratı “CITIC Limited” və Yaponiyanın iri broker şirkətlərindən biri olan “Daiwa Securities Group” qərarlaşıb.
“Alphabet”, “Amazon”, “Meta Platforms”, “Microsoft”, “Apple”, “Nvidia” və “Tesla”dan ibarət “Möhtəşəm yeddilik” ümumilikdə 597 milyard dollar nağd vəsaitə malikdir. Bu məbləğ “S&P 500” indeksinə daxil olan bir çox şirkətin alınması üçün kifayət edə bilər.
Böyük texnologiya şirkətləri ənənəvi olaraq yüksək gəlirlilik marjasına və miqyaslana bilən xərclər strukturuna malik olduqları üçün güclü pul axını formalaşdırır. Əlavə gəlirlər sürətlə nağd vəsaitə çevrilir.

График, подготовленный на основе данных платформы TradingView, отражает компании с крупнейшими запасами наличности в мире и показывает, какие корпорации обладают самыми крупными финансовыми «подушками безопасности».
Как сообщает Valyuta.az, данный показатель включает наиболее ликвидные активы компаний — денежные средства и краткосрочные ценные бумаги со сроком погашения, как правило, до одного года, включая казначейские векселя США.
Кто возглавляет рейтинг?
Лидером списка является Berkshire Hathaway с объемом наличных средств в 381,7 млрд долларов. За ней следуют поддерживаемый государством китайский финансовый конгломерат CITIC Limited и одна из крупнейших брокерских компаний Японии Daiwa Securities Group.
Так называемая «Великолепная семёрка» — Alphabet, Amazon, Meta Platforms, Microsoft, Apple, Nvidia и Tesla — в совокупности располагают 597 млрд долларов наличных средств. Эта сумма теоретически позволяет приобрести многие компании, входящие в индекс S&P 500.
Крупные технологические корпорации традиционно формируют мощные денежные потоки благодаря высокой рентабельности и масштабируемой структуре расходов. Дополнительная прибыль быстро трансформируется в наличные средства.