İstilik təchizatı xidmətləri ilə bağlı tariflərin istehlakçının mənzilinin ümumi sahəsinə görə deyil, faktiki istilik verilən sahəsinə görə hesablanması məqsədilə Nazirlər Kabinetinin təsdiqlədiyi "İstilik enerjisindən istifadə Qaydaları"na müvafiq dəyişikliklərin edilməsi təklif edilib.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu təkliflə Azərbaycanın insan hüquqları üzrə müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Milli Məclisin bugünkü plenar iclasında 2025-ci ildəki fəaliyyəti ilə əlaqədar məruzəsini təqdim edərkən çıxış edib.
Ombudsman eyni zamanda xarici ölkələrin müsbət təcrübəsi nəzərə alınmaqla ictimai nəqliyyatda təqaüdçülərə, əlilliyi olan şəxslərə, şagird və tələbələrə münasibətdə güzəştlərin tətbiq olunmasını vacib hesab edib.
S.Əliyeva həmçinin Bakı şəhərində ictimai nəqliyyatdan istifadənin stimullaşdırılması, bununla da şəhər mərkəzinə şəxsi avtomobillərin axınının minimuma endirilməsi məqsədilə müasir standartlara cavab verən avtobusların sayının artırılmasını, (o cümlədən, say tutumu çox olan ikimərtəbəli avtobusların alınması məsələsinə baxılması), intensivlik nəzərə alınaraq intervalların minimuma endirilməsini (bəzən bu müddət 10-20 dəqiqədən artıq olur) diqqətə çatdırıb.

Предлагается внести соответствующие изменения в утвержденные Кабинетом министров «Правила пользования тепловой энергией» с целью расчета тарифов на услуги теплоснабжения не по общей площади квартиры потребителя, а по фактически отапливаемой площади.
Как сообщает Valyuta.az, с данной инициативой выступила Уполномоченный по правам человека Азербайджана (Омбудсмен) Сабина Алиева, представляя на сегодняшнем пленарном заседании Милли Меджлиса отчет о своей деятельности за 2025 год.
Омбудсмен также подчеркнула необходимость применения льгот в общественном транспорте для пенсионеров, лиц с инвалидностью, школьников и студентов с учетом положительного опыта зарубежных стран.
Кроме того, С.Алиева обратила внимание на целесообразность стимулирования использования общественного транспорта в городе Баку с целью минимизации потока личных автомобилей в центр столицы. В этой связи она предложила увеличить количество автобусов, соответствующих современным стандартам (в том числе рассмотреть вопрос закупки двухэтажных автобусов большой вместимости), а также сократить интервалы движения с учетом интенсивности пассажиропотока (в ряде случаев ожидание превышает 10–20 минут).