Sabahdan Azərbaycan Mərkəzi Bankı (AMB) "AniPay" mobil tətbiqinin və anipay.az internet səhifəsinin fəaliyyətini dayandıracaq.
Valyuta.az AMB-yə istinadən xəbər verir ki, bu qərar rəqəmsal ödənişlər bazarında rəqabət mühitinin genişləndirilməsi və ödəniş xidmətlərinin inkişafının təşviq edilməsi məqsədilə qəbul edilib.
Qeyd olunan tarixdən etibarən analoji xidməti maliyyə sektoru iştirakçılarının davam etdirməsi nəzərdə tutulur. "AniPay" funksiyaları artıq mobil bank tətbiqlərində mövcuddur.
"AniPay" tətbiqinin və internet səhifəsinin fəaliyyətinin dayandırılması ölkədə maliyyə sektoru iştirakçıları üçün yeni imkanlar yaradacaq, rəqabət, və innovativ həllərin inkişafını daha da sürətləndirəcək.
Bu qərar AMB-nin ödəniş xidmətlərinin təşviqinə yönəlmiş inkişaf strategiyasının bir hissəsidir. Bu addım banklar və digər ödəniş xidmətləri təchizatçıları üçün bazarda daha fəal iştirak üçün şərait yaradacaq.
AMB bundan sonra da rəqəmsal ödəniş ekosistemində sağlam rəqabətin, innovativ həllərin və dayanıqlı inkişafın təmin olunmasını diqqətdə saxlayacaq.

С завтрашнего дня Центральный банк Азербайджана (ЦБА) приостанавливает деятельность мобильного приложения «AniPay» и интернет-страницы anipay.az.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на ЦБА, данное решение принято в целях расширения конкурентной среды на рынке цифровых платежей и стимулирования развития платёжных услуг.
С указанной даты аналогичные услуги продолжат предоставляться участниками финансового сектора. Функционал «AniPay» уже доступен в мобильных банковских приложениях.
Прекращение деятельности приложения и сайта создаст новые возможности для участников финансового сектора страны, будет способствовать усилению конкуренции и ускорению внедрения инновационных решений.
Это решение является частью стратегии развития ЦБА, направленной на продвижение платёжных услуг. Данный шаг создаёт условия для более активного участия банков и других поставщиков платёжных сервисов на рынке.
ЦБА и далее будет уделять внимание обеспечению здоровой конкуренции, развитию инновационных решений и устойчивому росту цифровой платёжной экосистемы.