Mənimsəmədə təqsirləndirilən Müdafiə Nazirliyinin Satınalma və Təchizat İdarəsinin sabiq idarə rəisi Məlikməmməd Qurbanovun cəzası azaldılıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu barədə Ali Məhkəmədə hakim Şahin Yusifovun sədrliyi ilə keçirilən prosesdə qərar verilib.
Qərara əsasən, onun cəzası 6 il 6 aydan 6 ilə endirilib.
Qeyd edək ki, Məlikməmməd Qurbanov 2015-2019-cu illərdə Müdafiə Nazirliyinin Satınalmalar və Təchizat İdarəsinin rəisi olub. 2019-cu ildə ehtiyata buraxılıb.
2021-ci ildə Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti tərəfindən saxlanılıb.
Ona Cinayət Məcəlləsinin 179.4-cü maddəsi ilə ittiham irəli sürülüb.
Bakı Hərbi Məhkəməsinin hökmü ilə Məlikməmməd Qurbanov 4 il müddətinə azadlıqdan məhrum olunub.
Daha sonra apellyasiya protestinə əsasən, Bakı Apellyasiya Məhkəməsi Məlikməmməd Qurbanovun cəzasını 2 il 6 ay çoxaldıb.

Наказание бывшему начальнику Управления закупок и снабжения Министерства обороны Азербайджана Меликмаммеду Гурбанову, обвиняемому в присвоении, было сокращено.
Как сообщает Valyuta.az, соответствующее решение принято на заседании Верховный суд Азербайджана под председательством судьи Шахин Юсифов.
Согласно решению суда, срок наказания был снижен с 6 лет 6 месяцев до 6 лет лишения свободы.
Отметим, что Меликмаммед Гурбанов в 2015–2019 годах занимал должность начальника Управления закупок и снабжения Министерство обороны Азербайджана. В 2019 году он был уволен в запас.
В 2021 году Гурбанов был задержан Государственная служба безопасности Азербайджана.
Ему было предъявлено обвинение по статье 179.4 Уголовного кодекса Азербайджанской Республики.
Приговором Бакинский военный суд Меликмаммед Гурбанов был приговорён к 4 годам лишения свободы.
Позднее, на основании апелляционного протеста, Бакинский апелляционный суд увеличил срок наказания на 2 года 6 месяцев.
В итоге апелляционная инстанция оставила в силе окончательный приговор в виде 6 лет 6 месяцев лишения свободы, который теперь был сокращён решением Верховного суда.