Xəbər verdiyimiz kimi, "Maple Trading" Məhdud Məhsuliyyətli Cəmiytyətinə (MMC) məxsus "Grab Star" ərzaq və şirniyyatlar mağazaları şəbəkəsi yeni yaradılan "Grand Novatra" MMC-yə satılıb. "Maple Trading" bağlandığından xeyli sayda işçi şirkətin rəhbəri Anar Məmmədov barəsində Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin Dövlət Əmək Müfəttişliyi Xidmətinə şikayət ediblər.
Valyuta.az "Qaynarinfo"ya istinadən xəbər verir ki, Dövlət Əmək Müfəttişliyi Xidməti tərəfindən "Maple Trading" MMC-yə məxsus "Grab Star" mağazasında xanım işçi N.Kaltayevanın əmək müqaviləsi hüquqi qüvvəyə minmədən satış üzrə məsləhətçi vəzifəsi üzrə işlərin və xidmətlərin görülməsinə cəlb edildiyi müəyyən edilib.
Xidmətin əməkdaşları tərəfindən "Maple Trading" şirkətinin direktoru Məmmədov Anar Zakir oğlu barəsində İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 192.1- ci maddəsi ilə protokol tərtib edilib və işə məhkəmədə baxılıb.
Məhkəmənin qərarı ilə şirkət rəhbəri 20 min manat cərimələnib. Anar Məmmədov birinci instansiya məhkəmənin hökmündən Bakı Apellyasiya Məhkəməsinə şikayət verib. Sahibkarın nümayəndəsi bildirib ki, Anar Məmmədovun rəhbərlik etdiyi şirkət İXM-nin 192.1-ci maddəsində nəzərdə tutulmuş inzibati xətanı törətməyib. MMC-nin bağlanması ilə əlaqədar olaraq həmin cəmiyyətdə işləyən işçilər məcburiyyətdən ixtisar edildiyi üçün Dövlət Əmək Müfəttişliyi Xidmətinə şikayət ediblər.
Dövlət xidmətinin əməkdaşı məhkəmədə MMC-nin nümayəndəsinin müdafiəsini məsuliyyətdən yayınmaq məqsədi ilə sonradan düşünülərək irəli sürülmüş mülahizə kimi qiymətləndirib.

Как сообщалось ранее, сеть продовольственных и кондитерских магазинов «Grab Star», принадлежавшая обществу с ограниченной ответственностью (ООО) «Maple Trading», была продана вновь созданному ООО «Grand Novatra». После закрытия «Maple Trading» значительное число сотрудников обратилось с жалобами на руководителя компании Анара Мамедова в Государственную службу трудовой инспекции при Министерстве труда и социальной защиты населения.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на Qaynarinfo, в ходе проверки Государственной службой трудовой инспекции было установлено, что в магазине «Grab Star», принадлежащем ООО «Maple Trading», сотрудница Н. Калтаева была привлечена к выполнению работ и оказанию услуг в должности консультанта по продажам до вступления в законную силу ее трудового договора.
Сотрудниками службы в отношении директора компании «Maple Trading» Мамедова Анара Закира оглу был составлен протокол по статье 192.1 Кодекса об административных правонарушениях, и дело было рассмотрено в суде.
Решением суда руководитель компании был оштрафован на 20 тысяч манатов. Анар Мамедов обжаловал решение суда первой инстанции в Бакинском апелляционном суде. Представитель предпринимателя заявил, что компания, возглавляемая Анаром Мамедовым, не совершала административного правонарушения, предусмотренного статьей 192.1 КоАП. По его словам, в связи с ликвидацией ООО сотрудники были вынужденно сокращены, после чего и обратились с жалобами в Государственную службу трудовой инспекции.
Представитель государственного органа в суде расценил доводы защиты как предположения, выдвинутые впоследствии с целью уклонения от ответственности.