"Lukoil"un qlobal aktivləri üçün əsas namizədlər məlum olub.
Valyuta.az xəbər verir ki, ABŞ-ın tətbiq etdiyi sanksiyalar fonunda "Lukoil"un qlobal aktivlərinin satışı üçün son tarix yaxınlaşır. Reuters-in mənbələrə istinadən yaydığı məlumata görə, əsas namizədlər arasında özəl investisiya nəhəngi "Carlyle Group", "Chevron və
Quantum Capital Group"dan ibarət tərəfdaşlıq, həmçinin BƏƏ-də yerləşən "International Holding Company" yer alır.
ABŞ oktyabr ayında "Lukoil" və "Rosneft"ə sanksiya tətbiq edib və "Lukoil"a qlobal aktivlərini 17 yanvar tarixinədək satmaq üçün möhlət verib. Təxminən 22 milyard dollar dəyərində qiymətləndirilən portfelə İraq, Azərbaycan və Qazaxıstandakı neft yataqları, eləcə də Avropa və ABŞ-da emal zavodları və yanacaqdoldurma şəbəkələri daxildir.
Sanksiyalar səbəbindən şirkətin fəaliyyəti çətinləşib, İraq isə "Lukoil"un ən böyük yataqlarından biri olan "West Qurna 2"ni milliləşdirib. Razılaşma əldə olunacağı təqdirdə, sövdələşmə "U.S. Department of the Treasury Office of Foreign Assets Control (OFAC)" tərəfindən təsdiqlənməlidir. Məlumata görə, ABŞ Maliyyə Nazirliyi indiyədək "Lukoil"la bağlı iki mümkün sövdələşməni bloklayıb.

Стали известны основные претенденты на приобретение глобальных активов «Лукойла».
Как сообщает Valyuta.az, на фоне санкций, введённых США, приближается крайний срок продажи глобальных активов «Лукойла». По данным агентства Reuters со ссылкой на источники, в число ключевых претендентов входят инвестиционный гигант Carlyle Group, консорциум в составе Chevron и Quantum Capital Group, а также базирующаяся в ОАЭ компания International Holding Company.
В октябре США ввели санкции против «Лукойла» и Rosneft, предоставив «Лукойлу» срок до 17 января для продажи своих глобальных активов. Портфель, оцениваемый примерно в 22 млрд долларов, включает нефтяные месторождения в Ираке, Азербайджане и Казахстане, а также нефтеперерабатывающие заводы и сети автозаправочных станций в Европе и США.
Из-за санкций деятельность компании была существенно осложнена, а Ирак национализировал одно из крупнейших месторождений «Лукойла» — West Qurna 2. В случае достижения договорённости сделка должна быть одобрена U.S. Department of the Treasury Office of Foreign Assets Control (OFAC). По имеющейся информации, Министерство финансов США уже заблокировало две потенциальные сделки, связанные с «Лукойлом».