Dünya Bankı Azərbaycanın 2026-2027-ci illər üçün iqtisadi artım proqnozlarını açıqlayıb
Dünya Bankı Azərbaycanın ÜDM-nin 2026-cı ildə 1,8 %, 2027-cı ildə isə 1,7 % artacağını proqnozlaşdırır.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu barədə bankın "Qlobal İqtisadi Perspektivlər" hesabatının yanvar buraxılışında qeyd olunub. Proqnozlar oktyabr qiymətləndirmələri ilə müqayisədə dəyişməz qalıb.
Bankın hesablamalarına görə, 2025-ci ildə Azərbaycan iqtisadiyyatı 1,9 % artıb.
Dünya Bankının proqnozlarına əsasən, Cənubi Qafqaz ölkələrinin ümumi ÜDM artımı 2026-cı ildə 3,3 %, 2027-ci ildə isə 3,1 % səviyyəsində olacaq.
Hesabatda qeyd olunub ki, Azərbaycanda iqtisadi fəallıq karbohidrogen hasilatının azalması, dünya neft qiymətlərinin düşməsi və büdcə siyasətinin sərtləşməsi ilə məhdudlaşacaq. Ermənistan və Gürcüstanda yüksək baza səviyyəsindən sonra iqtisadi fəallığın normallaşması ilə özəl istehlakın yavaşlaması gözlənilir, pul köçürmələrinin zəifləməsi və ixrac gəlirlərinin azalması isə cari hesablara təzyiq göstərəcək.
Xatırladaq ki, Azərbaycan İqtisadiyyat Nazirliyi 2026-cı ildə ÜDM-in 2,9 %, 2027-ci ildə isə 3,3 % artımını proqnozlaşdırır.
Beynəlxalq reytinq agentliklərinin qiymətləndirmələri fərqlənir: "S&P Global" 2026-cı ildə 2 %, "Fitch Ratings" - 2,5 %, "Moody's" - 2,5 % artım gözləyir.
Asiya İnkişaf Bankı 2026-cı ildə Azərbaycan iqtisadiyyatının 2 %, Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı - 2,5 %, "ING Group" isə 2026-cı ildə 2,8 % və 2027-ci ildə 2 % artımını proqnozlaşdırır.
BMT-nin qiymətləndirmələrinə görə, Azərbaycanın iqtisadi artımı 2026-cı ildə 2,7 %, 2027-ci ildə isə 2,6 % təşkil edəcək.
2024-cü ildə Azərbaycan iqtisadiyyatı 4,1 %, 2025-ci ilin yanvar-noyabr aylarında isə 1,6 % artıb.
Tarixdəki ən uğursuz 13 smartfon: Siyahıda ötənilki "iPhone" da var
İlon Mask "Apple" və "Google"un süni intellekt əməkdaşlığına qarşı çıxdı
Azərbaycanda ünvanlı sosial yardıma ayrılan vəsait 4 dəfə artırılıb
Dövlət büdcəsində sosial xərclərin çəkisi 41,1 % səviyyəsindədir
12 milyardlıq şirkətin rəhbəri: "Sərmayəçilər süni intellekt şirkətlərinin səhmlərinə güvənməməlidir"

Всемирный банк (ВБ) прогнозирует рост ВВП Азербайджана в 2026 году на уровне 1,8%, в 2027 году - 1,7%.
Как сообщает Report, об этом говорится в январском выпуске доклада ВБ "Перспективы мировой экономики". Прогнозы остались неизменными по сравнению с октябрьскими оценками.
По оценкам банка, в 2025 году экономика Азербайджана выросла на 1,9%.
Согласно прогнозам ВБ, совокупный рост ВВП стран Южного Кавказа в 2026 году составит 3,3%, в 2027 году - 3,1%.
В отчете отмечается, что в Азербайджане экономическая активность будет сдерживаться снижением объемов добычи углеводородов, падением мировых цен на нефть и ужесточением бюджетной политики. "В Армении и Грузии ожидается замедление частного потребления по мере нормализации экономической активности после высокого базового уровня, тогда как ослабление денежных переводов и снижение экспортных доходов окажут давление на текущие счета", - подчеркивает банк.
Напомним, что Министерство экономики Азербайджана прогнозирует рост ВВП в 2026 году на уровне 2,9%, в 2027 году - 3,3%.
Оценки международных рейтинговых агентств различаются: S&P Global ожидает рост в 2026 году на уровне 2%, Fitch Ratings - 2,5%, Moody`s - 2,5%.
Азиатский банк развития прогнозирует рост экономики Азербайджана в 2026 году на уровне 2%, Европейский банк реконструкции и развития - 2,5%, ING Group - 2,8% в 2026 году и 2% в 2027 году.