12 milyardlıq şirkətin rəhbəri: "Sərmayəçilər süni intellekt şirkətlərinin səhmlərinə güvənməməlidir"
13.01.2026 21:04
441
Wall Street-in əksər iştirakçıları 2026-cı ildə də süni intellekt (SI) sahəsindəki ticarətə nikbin yanaşsa da, 12 milyard dollarlıq sərvəti idarə edən bir şirkətin sərmayə rəhbəri bu yanaşmanı bölüşmür.
“OnePoint BFG Wealth Partners” şirkətinin baş investisiya direktoru Piter Bukvar hesab edir ki, SI sahəsindəki uğurlara baxmayaraq, 2025-ci ilin parlaq nəticələri bu il təkrarlana bilməz və sərmayəçilər diqqətlərini bu sahədən yayındırmalıdırlar.
Texnologiya sektorunun əsas oyunçuları olan "Nvidia", "Meta Platforms" və "Microsoft" 2026-cı ilə zəif başlanğıc ediblər. Bukvar bildirir ki, bu şirkətlərin əvvəlki artım tempini saxlamaq mümkün deyil və onların dominantlığı tədricən sona çatır.
"Sərmayəçilər SI texnologiyalarına kor-koranə bel bağlamamalı, bazarda uğurlu ola biləcək digər sahələri də nəzərə almalıdırlar," – deyə o, CNBC-yə bildirib.
Bukvar hesab edir ki, bazar tədricən süni intellekt texnologiyalarını ön planda saxlayan istiqamətdən uzaqlaşır və bəzi sərmayəçilər bu dəyişiklikləri nəzərdən qaçırır.
"2026-cı ildə SI texnologiyalarının bazara rəhbərlik etmə gücü tədricən azalır," – deyə o əlavə edib. "Biz 'Nvidia'nın hesabatına bazarın reaksiyasını gördük. 'Meta' şirkəti isə həddindən artıq xərclərinə görə sərt şəkildə cəzalandırıldı."
Bukvar həmçinin "Oracle" şirkətinin zəif üçüncü rüb maliyyə nəticələrini və 2025-ci ildə 90% bahalaşmasına baxmayaraq yüksək borclanma və qeyri-sabit gəlirlilik riski ilə qarşılaşan "CoreWeave" kimi şirkətləri də nümunə göstərib. Onun fikrincə, bazar artıq bu sektoru fərqləndirməyə başlayıb və sərmayəçilər anlayır ki, burada həm qaliblər, həm də uduzanlar olacaq.
"2025-ci ildə bütün kapital xərcləri məlumat mərkəzlərinə yönəldildi," – deyə Bukvar bildirib. "Ümid edirəm ki, 2026-cı ildə vergi güzəştləri ilə birlikdə iqtisadiyyatın digər sahələri də bu inkişafa töhfə verəcək."
Bukvarın fikrincə, sərmayəçilər diqqəti müxtəlif sektorlara yönəltməli, yalnız SI sahəsinə bağlı qalmaqla riskə girməməlidirlər. O, kapital xərclərinin daha geniş miqyasda bölüşdürülməsinin vacibliyini vurğulayıb.

Большинство участников Уолл-стрит сохраняют оптимизм в отношении торговли акциями в сфере искусственного интеллекта (ИИ) в 2026 году, однако инвестиционный руководитель компании, управляющей активами на сумму 12 млрд долларов, с таким подходом не согласен.
Главный инвестиционный директор компании OnePoint BFG Wealth Partners Питер Буквар считает, что, несмотря на успехи в сфере ИИ, впечатляющие результаты 2025 года не смогут повториться в текущем году, и инвесторам следует сместить фокус внимания с этого направления.
Крупнейшие игроки технологического сектора — Nvidia, Meta Platforms и Microsoft — слабо начали 2026 год. По словам Буквара, сохранить прежние темпы роста этим компаниям уже не удастся, а их доминирование постепенно сходит на нет.
«Инвесторам не стоит слепо полагаться на технологии искусственного интеллекта — необходимо учитывать и другие сектора, которые могут показать хорошие результаты на рынке», — заявил он в интервью CNBC.
Буквар отмечает, что рынок постепенно отходит от модели, в которой технологии ИИ играют ведущую роль, и некоторые инвесторы не замечают этих изменений.
«В 2026 году способность ИИ-технологий быть локомотивом рынка постепенно ослабевает, — добавил он. — Мы видели реакцию рынка на отчет Nvidia. Компания Meta, в свою очередь, была жестко наказана за чрезмерные расходы».
Буквар также привел в пример слабые финансовые результаты Oracle за третий квартал, а также компанию CoreWeave, которая, несмотря на рост стоимости акций на 90% в 2025 году, сталкивается с рисками высокой долговой нагрузки и нестабильной прибыльности. По его словам, рынок уже начал проводить различия внутри сектора, и инвесторы осознают, что здесь будут как победители, так и проигравшие.
«В 2025 году все капитальные расходы были сосредоточены на центрах обработки данных, — отметил Буквар. — Я надеюсь, что в 2026 году, вместе с налоговыми льготами, в этот процесс будут вовлечены и другие сектора экономики».
По мнению Буквара, инвесторам следует диверсифицировать свои вложения и не подвергать себя риску, делая ставку исключительно на сектор искусственного интеллекта. Он подчеркнул важность более широкого распределения капитальных расходов.