Hakerlər "Apple" şirkətinin məxfi sənədlərini oğurladı
"Apple" şirkətinin əsas məhsul yığıcısı olan Çin şirkəti "Luxshare" hücumçulara "Apple" cihazlarının inkişafı və istehsalı ilə bağlı 1 TB-dan çox məxfi məlumatı oğurlamağa imkan verən kütləvi kiberhücumun qurbanı olub.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu barədə "MacRumors" yazıb
Haker hücumu ilə bağlı məlumatlar 2025-ci ilin dekabr ayında ortaya çıxıb, lakin təsirlənən şirkətin adı və hadisənin miqyası uzun müddət açıqlanmayıb. İndi isə "RansomHub" haker qrupu qaranlıq internet saytında bəyanat yerləşdirərək hücuma görə məsuliyyəti öz üzərinə götürüb. Hücumçular "Luxshare" şirkətinin daxili sistemlərini şifrələdiklərini və "Apple" və digər əsas müştərilərə məxsus materiallar da daxil olmaqla çoxlu miqdarda məlumat çıxardıqlarını iddia edirlər.
Hakerlərin sözlərinə görə, oğurlanmış arxivlərdə 3D CAD modelləri, çertyojlar, çap olunmuş dövrə lövhəsi sxemləri, dizayn sənədləri və daxili texniki fayllar da daxil olmaqla mühəndislik və istehsal sənədləri var. Məlumatların bir hissəsinin 2019-cu ildən 2025-ci ilə qədər olan layihələri əhatə edən mövcud və gələcək Apple məhsulları ilə əlaqəli olduğu deyilir. Nəşrlərdə digər texnologiya və sənaye şirkətlərindən də məlumatların mövcudluğu qeyd olunub.
"Cybernews"un tədqiqatçıları sızdırılmış məlumatların nümunələrini araşdırdıqlarını və "Apple" layihələri ilə əlaqəli orijinal daxili "Luxshare" sənədləri kimi görünən materialları aşkar etdiklərini bildiriblər. Fayllarda məxfi təmir prosedurları, təchizat zəncirləri və şirkətlərarası əməkdaşlıqlar, eləcə də istehsal proseslərində istifadə olunan texniki fayllar təsvir olunur. Bundan əlavə, sızma iddia edilir ki, layihələrdə iştirak edən işçilərin adları, vəzifələri və iş elektron poçt ünvanları da daxil olmaqla şəxsi məlumatları var.
Mütəxəssislər qeyd edirlər ki, bu cür məlumatların sızması tərs mühəndislik, saxtakarlıq və aparat və proqram təminatına hədəflənmiş hücumlar riskini yarada bilər, eləcə də Apple tərəfdaşlarına qarşı fişinq hücumları ehtimalını artıra bilər.
Nə "Apple", nə də "Luxshare" kiberhücumu və ya məlumat sızmasını dərc edildiyi zaman rəsmi olaraq təsdiqləməyiblər.

Хакеры похитили более 1 ТБ секретной информации о устройствах «Apple» у партнёра «Luxshare»
Китайская компания «Luxshare», являющаяся основным производственным партнёром «Apple», стала жертвой массовой кибератаки, в результате которой злоумышленникам удалось украсть свыше 1 ТБ конфиденциальной информации, связанной с разработкой и производством устройств «Apple».
Об этом сообщает Valyuta.az со ссылкой на «MacRumors».
Информация о хакерской атаке появилась в декабре 2025 года, однако имя пострадавшей компании и масштаб инцидента долго оставались неизвестными. Сейчас хакерская группировка «RansomHub» разместила заявление на дарквеб-сайте, взяв на себя ответственность за нападение. Злоумышленники утверждают, что зашифровали внутренние системы «Luxshare» и вывели большой объём данных, включая материалы, принадлежащие «Apple» и другим ключевым клиентам.
По словам хакеров, украденные архивы содержат инженерную и производственную документацию, в том числе 3D-модели CAD, чертежи, схемы печатных плат, дизайн-документы и внутренние технические файлы. Отмечается, что часть данных касается проектов «Apple» с 2019 по 2025 год, включая текущие и будущие продукты. В публикациях также указано наличие информации о других технологических и промышленных компаниях.
Исследователи из «Cybernews» проанализировали образцы утекших данных и выявили материалы, которые выглядят как оригинальные внутренние документы «Luxshare», относящиеся к проектам «Apple». Файлы описывают конфиденциальные процедуры ремонта, цепочки поставок и межкорпоративное сотрудничество, а также техническую документацию, используемую в производственных процессах. Кроме того, в утечке содержатся персональные данные сотрудников, включая имена, должности и рабочие электронные адреса.
Эксперты отмечают, что утечка подобных данных может привести к рискам обратного инжиниринга, мошенничества и атакам, направленным на аппаратное и программное обеспечение, а также увеличивает вероятность фишинговых атак в отношении партнёров «Apple».
Ни «Apple», ни «Luxshare» официально не подтвердили информацию о кибератаке или утечке данных на момент публикации.