Süni intellekt sahəsində fəaliyyət göstərən “zypl.ai” startapı 80 milyon dollar qiymətləndirmə ilə strateji bridge-raund çərçivəsində əlavə 5,5 milyon dollar investisiya cəlb edib.
Valyuta.az "The Tech"ə istinadən xəbər verir ki, investisiya “Carbide Ventures” fondu, eləcə də Şuxrat İbraqimov daxil olmaqla bir sıra biznes liderləri tərəfindən təmin olunub.
Maliyyə sektorunda qərarların qəbulunda sintetik məlumatların tətbiqi üzrə ixtisaslaşan şirkət bildirir ki, yeni investisiya mərhələsi onun inkişafında mühüm addımdır və platformaya, həmçinin beynəlxalq genişlənmə tempinə olan etimadı təsdiqləyir. Cəlb olunan vəsait əsas bazarlarda fəaliyyətin miqyasının artırılmasına və banklar üçün "zGAN" modeli əsasında sintetik məlumat həllərinin tətbiqinə yönəldiləcək.
“Carbide Ventures” fondunun baş tərəfdaşı Den Veyrix qeyd edib ki, fond bir il əvvəl “zypl.ai”yə ilk investisiyasını həyata keçirib və ötən 12 ay ərzində komandanın, məhsulun və artım tempinin yüksək səviyyəsini müşahidə edib. Onun sözlərinə görə, əlavə investisiya imkanı yaranan kimi bundan istifadə olunub və hazırda komanda ilə birlikdə yeni coğrafi bazarlara çıxış və əlavə gəlir mənbələrinin müəyyənləşdirilməsi istiqamətində iş aparılır.
“zypl.ai” nadir və qeyri-standart ssenariləri nəzərə alaraq sintetik məlumatların yaradılmasına yönəlmiş "zGAN" adlı generativ süni intellekt modelini hazırlayıb. Bu yanaşma makroiqtisadi qeyri-sabitlik şəraitində proqnoz modellərinin dəqiqliyini artırmağa imkan verir. Texnologiya ilə bağlı “arXiv” platformasında iki elmi məqalə dərc olunub və “NeurIPS” konfransında təqdim edilib.
"zGAN" sintetik məlumat generatoru “zypl.ai”-nin “Lucid” adlı no-code platformasına inteqrasiya olunub. Bu həll maliyyə təşkilatlarına süni intellekt modellərini müstəqil şəkildə hazırlamaq və tətbiq etmək imkanı yaradır. Hazırda şirkət dünyanın 20 ölkəsində 60-dan çox maliyyə təşkilatı ilə əməkdaşlıq edir. Startapın investorları arasında “Prosus Ventures” və digər fondlar da yer alır.

Стартап «zypl.ai», работающий в сфере искусственного интеллекта, привлёк дополнительные инвестиции в размере 5,5 млн долларов в рамках стратегического bridge-раунда при оценке компании в 80 млн долларов.
Valyuta.az со ссылкой на «The Tech» сообщает, инвестиции были предоставлены фондом «Carbide Ventures», а также рядом бизнес-лидеров, включая Шухрата Ибрагимова.
Компания, специализирующаяся на применении синтетических данных для принятия решений в финансовом секторе, отмечает, что новый инвестиционный этап является важным шагом в её развитии и подтверждает доверие к платформе, а также к темпам международной экспансии. Привлечённые средства будут направлены на масштабирование деятельности на ключевых рынках и внедрение решений на базе модели «zGAN» для банков.
Главный партнёр фонда «Carbide Ventures» Дэн Вейрих отметил, что фонд осуществил первую инвестицию в «zypl.ai» год назад и за последние 12 месяцев наблюдал высокий уровень команды, продукта и темпов роста. По его словам, как только появилась возможность дополнительного инвестирования, фонд ею воспользовался, и в настоящее время ведётся работа по выходу на новые географические рынки и определению дополнительных источников дохода.
«zypl.ai» разработала генеративную модель искусственного интеллекта «zGAN», ориентированную на создание синтетических данных с учётом редких и нестандартных сценариев. Такой подход позволяет повысить точность прогнозных моделей в условиях макроэкономической нестабильности. По данной технологии опубликованы две научные статьи на платформе «arXiv», а также она была представлена на конференции «NeurIPS».
Генератор синтетических данных «zGAN» интегрирован в no-code платформу «Lucid» от «zypl.ai». Это решение позволяет финансовым организациям самостоятельно разрабатывать и внедрять модели искусственного интеллекта. В настоящее время компания сотрудничает более чем с 60 финансовыми организациями в 20 странах мира. Среди инвесторов стартапа также значится «Prosus Ventures» и другие фонды.