2026-cı ilin yanvar-fevral ayları ərzində Azərbaycan 144 milyon 390,07 min dollar dəyərində 105 min 290,84 ton meyvə-tərəvəz ixrac edib.
Valyuta.az-ın Dövlət Gömrük Komitəsinin hesabatı əsasında apardığı hesablamalara görə, ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə ölkədən ixrac edilən meyvə-tərəvəzin dəyəri 32,47% və ya 35 milyon 391,07 min dollar, həcmi isə 4,87% və ya 4 min 891,08 ton artıb.
2025-ci ilin ilk 2 ayında Azərbaycan 108 milyon 999 min dollar dəyərində 100 min 399,76 ton meyvə-tərəvəz ixrac edib.
Əlavə edək ki, cari ilin yanvar-fevral aylarında meyvə-tərəvəzin ümumi ixracda xüsusi çəkisi 3,94%-ə, qeyri-neft məhsullarının ixracındakı payı isə 24,86%-ə bərabər olub.

В январе-феврале 2026 года Азербайджан экспортировал 105 290,84 тонн фруктов и овощей на сумму 144 миллиона 390,07 тысячи долларов.
По расчетам Valyuta.az на основе отчета Государственного таможенного комитета, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, стоимость экспорта фруктов и овощей увеличилась на 32,47%, или на 35 миллиона 391,07 тысячи долларов, а объем — на 4,87%, или на 4 891,08 тонны.
В первые два месяца 2025 года Азербайджан экспортировал 100 399,76 тонн фруктов и овощей на сумму 108 миллионов 999 тысяч долларов.
Отметим, что в январе-феврале текущего года доля фруктов и овощей в общем экспорте составила 3,94%, а в экспортной структуре несырьевых товаров — 24,86%.