"Nvidia"nın diqqəti yenidən Çin bazarına yönəlib. Şirkətin baş direktoru Censen Huan bir müddətdir “köhnəlmiş” model kimi qiymətləndirilən "H200" qrafik prosessorlarının Çindən gələn yüksək tələbat səbəbilə yenidən istehsala qaytarıldığını açıqlayıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, GTC tədbiri çərçivəsində jurnalistlərlə görüşən Huanın sözlərinə görə, çoxsaylı çinli müştərilərdən sifarişlər alınıb və tədarük zənciri tərəfdaşlarına istehsalın yenidən başlanması üçün çağırış edilib. Bu addım, qısa müddət əvvələ qədər Çin bazarından gəlir gözləməyən şirkət üçün kəskin dönüş hesab olunur.
Bu prosesin arxasında mürəkkəb siyasi amillər dayanır. Ötən ilin sonlarında ABŞ administrasiyası yüksək performanslı süni intellekt sürətləndiricilərinə tətbiq olunan ixrac məhdudiyyətlərini qismən yumşaltmaq qərarı verib. Bu dəyişiklik "Nvidia"nın "H200" modelini Çin müştərilərinə satmasına imkan yaradıb.
"H200" modeli şirkətin ən yeni məhsulları ilə müqayisədə bir qədər geri qalsa da, Çinli yerli istehsalçıların çiplərindən hələ də daha güclü hesab olunur. Pekin rəhbərliyinin də yerli alıcılara təzyiqi azaltması ilə "Hopper" arxitekturasına malik bu çiplərin istehsalı "Nvidia" üçün yenidən sərfəli olub.
Censen Huan qeyd edib ki, cəmi bir neçə həftə əvvəlki vəziyyətlə müqayisədə şərtlər tamamilə dəyişib. Onun sözlərinə görə, ABŞ rəhbərliyinin əsas məqsədi ölkənin qabaqcıl texnologiyalara çıxışda liderliyini qorumaqla yanaşı, bu böyük bazarı rəqiblərə itirməməkdir.
Bu yanaşma "Nvidia"ya həm milli təhlükəsizlik tələblərini nəzərə almağa, həm də qlobal rəqabət qabiliyyətini qorumağa imkan verir.
Şirkət rəhbərinin son açıqlamaları Pekinin yerli alıcılar üzərindəki təzyiqləri azaltdığını da göstərir. Bu dəyişiklik "Nvidia"nın maliyyə gözləntilərinə birbaşa təsir edir və texnologiya sektorunda balansların nə qədər sürətlə dəyişə bildiyini bir daha nümayiş etdirir.
"Nvidia" bir tərəfdən ən yeni texnologiyalarını Qərb bazarı üçün inkişaf etdirir, digər tərəfdən isə "H200" kimi özünü sübut etmiş məhsullarla Çin bazarındakı mövqeyini qorumaqda qərarlıdır.
Bütün xəbərlərLüks dünyasının ilk 3-lüyü - Milyardlıq brendlər
19.03.2026Çin bazarında "Nvidia" dominantlığı: Məhdudiyyətlər yumşaldıldı, sifarişlər artdı
19.03.2026Nöqsanlara görə 4 məmura xəbərdarlıq edildi
19.03.2026Rabitəbank “Qlobal Pul Həftəsi 2026” çərçivəsində tələbələr üçün maarifləndirici təşəbbüslə çıxış edib ®

Внимание "Nvidia" вновь сосредоточено на китайском рынке. Генеральный директор компании Дженсен Хуанг объявил о возобновлении производства графических процессоров модели "H200", ранее считавшейся устаревшей, в ответ на высокий спрос из Китая.
По информации Valyuta.az, на встрече с журналистами в рамках мероприятия GTC Хуанг отметил, что получено множество заказов от китайских клиентов, и партнёры по цепочке поставок были призваны к возобновлению производства. Этот шаг стал резким поворотом для компании, которая до недавнего времени не ожидала значительных доходов от китайского рынка.
Данный процесс обусловлен сложными политическими факторами. В конце прошлого года администрация США частично смягчила экспортные ограничения на высокопроизводительные ускорители для искусственного интеллекта, что позволило "Nvidia" продавать модель "H200" китайским клиентам.
Хотя модель "H200" уступает новым продуктам компании, она всё ещё считается мощнее по сравнению с чипами местных китайских производителей. Кроме того, ослабление давления пекинских властей на местных покупателей сделало производство чипов с архитектурой Hopper вновь выгодным для "Nvidia".
Дженсен Хуанг подчеркнул, что условия кардинально изменились всего за несколько недель. По его словам, основная цель американского руководства — сохранить лидерство страны в доступе к передовым технологиям и не потерять крупный рынок в пользу конкурентов.
Такой подход позволяет "Nvidia" учитывать требования национальной безопасности и одновременно сохранять глобальную конкурентоспособность.
Последние заявления руководителя компании также указывают на снижение давления Пекина на местных покупателей. Эти изменения напрямую влияют на финансовые ожидания "Nvidia" и демонстрируют, насколько стремительно может меняться баланс сил в технологическом секторе.
С одной стороны, "Nvidia" разрабатывает новейшие технологии для западных рынков, с другой — намерена удерживать позиции на китайском рынке за счёт проверенных продуктов, таких как "H200".