Azərbaycan Mərkəzi Bankı (AMB) bu ilin II rübündə uçot dərəcəsini 6,5 % səviyyəsində saxlayacaq.
Bu barədə Valyuta.az Report-a istinadən xəbər verir ki, Niderlandın ən böyük bank qrupu olan "ING Group"un proqnozlarına görə, AMB III rübdə uçot dərəcəsini 25 baza bəndi azaldaraq 6,25 %-ə endirə və onu 2027-ci ilin I rübünə qədər bu səviyyədə saxlaya bilər. 2027-ci ilin II rübündə dərəcənin daha 25 baza bəndi azaldılaraq 6 %-ə endirilməsi və ilin sonunadək bu səviyyədə saxlanılması mümkündür.
Xatırladaq ki, AMB-nin İdarə Heyəti fevralın 4-də keçirilən sonuncu iclasında uçot dərəcəsinin 0,25 faiz bəndi azaldılaraq 6,5 %-ə endirilməsi barədə qərar qəbul edib.
Ötən il tənzimləyici qurum uçot dərəcəsinə həsr olunmuş 8 iclas keçirib. Onlardan 6-da dərəcə dəyişməyib, 2 dəfə isə dərəcənin azaldılması (hər dəfə 25 baza bəndi) barədə qərar qəbul edilib.
AMB bu il də uçot dərəcəsinə həsr olunmuş 8 iclas keçirəcək. Faiz dəhlizinin parametrləri ilə bağlı növbəti qərar barədə məlumat aprelin 2-də ictimaiyyətə açıqlanacaq.

Центральный банк Азербайджана (AMB) во втором квартале текущего года сохранит учетную ставку на уровне 6,5%.
Об этом сообщает Valyuta.az со ссылкой на Report, при этом согласно прогнозам крупнейшей банковской группы Нидерландов «ING Group», в третьем квартале AMB может снизить учетную ставку на 25 базисных пунктов до 6,25% и удерживать её на этом уровне до первого квартала 2027 года. Во втором квартале 2027 года ставка может быть снижена еще на 25 базисных пунктов до 6% и сохранена на этом уровне до конца года.
Напомним, что правление AMB на последнем заседании 4 февраля приняло решение снизить учетную ставку на 0,25 процентного пункта до 6,5%.
В прошлом году регулирующий орган провел 8 заседаний, посвященных учетной ставке. На шести из них ставка оставалась без изменений, дважды принималось решение о снижении ставки (каждый раз на 25 базисных пунктов).
В этом году AMB также проведет 8 заседаний, посвященных учетной ставке. Информация о следующем решении по параметрам процентного коридора будет обнародована 2 апреля.