Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ordu quruculuğu sahəsində aparılan islahatlar uğurla davam etdirilir.
Müdafiə Nazirliyindən verilən məlumata görə, aparılan islahatlar çərçivəsində tibb sahəsində ixtisaslaşmış gənc kadrların bilik və bacarıqlarından daha səmərəli faydalanmaq, eyni zamanda onların karyera inkişafına töhfə vermək məqsədilə Müdafiə Nazirliyində hərbi xidmətkeçmə ilə bağlı yeni konsepsiya tətbiq ediləcək.
“Hərbi xidmətkeçmə haqqında Əsasnamə”yə və “Hərbi vəzifə və hərbi xidmət haqqında” qanuna edilən dəyişikliklərə əsasən, ali tibb ixtisaslı çağırışçılar öz arzuları ilə bir il "leytenant" hərbi rütbəsində hərbi həkim olaraq xidmət edəcəklər.
Tibb ixtisaslı gənc əsgərlərə Milli Müdafiə Universitetində (MMU) təşkil ediləcək 30 günlük ilkin hazırlıq kursunda hərbi intizam qaydaları, silahdan istifadə, eləcə də hərbi tibb xidmətində tətbiq olunan sənədləşmə və tibbi qeydiyyat qaydaları tədris ediləcək.
Bundan başqa, zabit vəzifələrində xidmət etdikləri dövrdə hərbi həkimlər aylıq məvaciblə təmin olunmaqla hərbi qulluqçular üçün qanunla nəzərdə tutulmuş bütün hüquqlardan, eləcə də ailə tərkibi nəzərə alınmaqla dövlət tərəfindən ödənilən mənzil kirayəsi əvəzinə pul kompensasiyası və digər təminatlardan yararlanacaqlar.
Hərbi həkimlərin maddi rifah halının yaxşılaşdırılması məqsədilə onların sosial təminatı və ərazi prinsipi üzrə xidmət etmələri də nəzərə alınacaq. Bu yanaşma onların yaşayış və məskunlaşma məsələlərinin daha rahat həllinə imkan yaradacaq.
Müddətli həqiqi hərbi xidmət müddəti başa çatdıqdan sonra hərbi həkimlər öz seçimlərinə uyğun olaraq kadr zabit kimi xidmətlərini davam etdirə və yaxud ehtiyata buraxıla bilərlər.

Врачи в армии Азербайджана получат звание лейтенанта и расширенные гарантии при службе
Под руководством Президента Азербайджанской Республики, Верховного Главнокомандующего Илхама Алиева успешно продолжаются реформы в сфере строительства армии.
По информации Министерства обороны, в рамках проводимых реформ для более эффективного использования знаний и навыков молодых специалистов, ориентированных на медицину, а также с целью стимулирования их карьерного роста, будет внедрена новая концепция прохождения военной службы в Министерстве обороны.
В соответствии с изменениями в «Положении о прохождении военной службы» и Законе «О военной службе и военном долге», призывники с высшим медицинским образованием смогут по собственному желанию проходить службу в течение одного года в звании «лейтенант» в качестве военного врача.
Молодые военнослужащие с медицинским образованием пройдут 30-дневный курс первоначальной подготовки в Национальном университете обороны (НУО), где им будут преподаваться правила военной дисциплины, обращение с оружием, а также документооборот и порядок ведения медицинской регистрации в военной медицине.
Кроме того, военные врачи, проходящие службу на должностях офицеров, будут получать ежемесячное денежное довольствие и пользоваться всеми законодательно предусмотренными правами военнослужащих, а также денежной компенсацией вместо оплачиваемой государством арендной платы за жилье с учётом семейного состава и другими гарантиями.
Для улучшения материального положения военных врачей будет обеспечено их социальное обеспечение и учёт территориального принципа прохождения службы. Такой подход создаст более комфортные условия для решения вопросов проживания и обустройства.
По завершении срока срочной военной службы военные врачи смогут по своему выбору продолжить службу в качестве кадровых офицеров либо быть уволены в запас.