Yaponiyanın Baş naziri Sanae Takaiçi ABŞ Prezidenti Donald Trampla Vaşinqtonda görüş zamanı iqtisadi əməkdaşlığı genişləndirmək və ABŞ-nin enerji sektoruna 73 milyard dollar investisiya qoymaq barədə razılığa gəliblər.
Bu barədə Yaponiya baş nazirinin ofisi "X" sosial media platformasında məlumat verilib.
Bildirilib ki, müqavilələr strateji əhəmiyyətli sahələrdə iqtisadi təhlükəsizliyin gücləndirilməsinə yönəlib. Sanae Takaiçi ABŞ neftinin alışını artırmaq və nadir torpaq minerallarını birgə inkişaf etdirmək barədə razılığa gəldiyini açıqlayıb. ABŞ Ticarət Nazirliyi də Vaşinqton və Tokionun ABŞ-nin enerji sektoruna investisiya qoymaq barədə razılığa gəldiyini qeyd edib. Sazişə kiçik modul reaktorların və qazla işləyən elektrik stansiyalarının tikintisi daxildir.
"Yomiuri" qəzetinin məlumatına görə, tərəflər danışıqlar zamanı beynəlxalq siyasəti də müzakirə ediblər. Yaponiyanın baş naziri ABŞ prezidentinə İranla bağlı mövqeyini dəstəkləyəcəyinə əminlik verib. Sanae Takaiçi qeyd edib ki, Hörmüz boğazının bağlanması təkcə Yaxın Şərqi deyil, həm də Hind-Sakit okean regionunu çətin vəziyyətə salıb.
Donald Tramp isə açıqlamasında Yaponiyadan daha böyük dəstək gözlədiyini bildirib.
"Onların 45 000 əsgəri var. Əgər onlar aktiv hərəkətə keçsələr, təəccüblənmərəm", - Ağ Ev lideri bildirib.

США и Япония инвестируют $73 млрд в энергетику: Такаичи и Трамп укрепляют сотрудничество
Премьер-министр Японии Санае Такаичи согласилась с президентом США Дональдом Трампом в ходе встречи в Вашингтоне расширить экономическое сотрудничество и инвестировать 73 миллиарда долларов в энергетический сектор США.
Об этом сообщил офис премьер-министра Японии в социальной сети «X».
Отмечается, что соглашения направлены на укрепление экономической безопасности в стратегически важных сферах. Санае Такаичи заявила о договорённости увеличить закупки американской нефти и совместно развивать редкоземельные минералы. Министерство торговли США также подтвердило, что Вашингтон и Токио договорились о вложениях в энергетический сектор США. Соглашение включает строительство модульных малых реакторов и газовых электростанций.
По информации газеты «Yomiuri», в ходе переговоров стороны также обсуждали международную политику. Премьер-министр Японии заверила президента США в поддержке позиции по Ирану. Санае Такаичи подчеркнула, что закрытие Ормузского пролива создаёт трудности не только для Ближнего Востока, но и для региона Индо-Тихоокеанья.
В свою очередь Дональд Трамп заявил, что ожидает от Японии большей поддержки.
«У них есть 45 000 солдат. Если они начнут действовать активно, я не удивлюсь», — отметил глава Белого дома.