Malayziyada milyarder Səid Muxtar Əlbuxarinin dəstəklədiyi mayeləşdirilmiş təbii qaz (LNG) layihəsinin həyata keçirilməsinə rəsmi icazə verilib.
Valyuta.az xəbər verir ki, layihə "MMC Corp." şirkətinin dəstəyi ilə fəaliyyət göstərən "Gas Malaysia" tərəfindən icra olunacaq.
Şirkətin açıqlamasına görə, Malayziyanın şimal-qərbində yerləşən Kedah ştatının Yan şəhəri yaxınlığında dənizdə qurulacaq LNG terminalının tikintisi təxminən 3 milyard ringgitə (765 milyon dollar) başa gələcək. Obyektin 2029-cu ildən etibarən fəaliyyətə başlaması və illik 6 milyon ton qaz emal etməsi planlaşdırılır.
"Gas Malaysia" enerji komissiyasından layihənin növbəti mərhələsinə keçid üçün rəsmi məktub aldığını bildirib. Bu mərhələ detallı mühəndislik işlərini, maliyyələşdirmə razılaşmalarını və tikinti sahəsinin hazırlanmasını əhatə edir. Təsdiqin müəyyən edilmiş müddət ərzində yerinə yetirilməli olan tənzimləyici şərtlərlə bağlı olduğu qeyd olunur.
Sözügedən LNG terminalı 14,4 milyard ringgit (3,7 milyard dollar) dəyərində olan "Pulau Bunting" inteqrasiya olunmuş inkişaf layihəsinin tərkib hissəsidir. "MMC Corp." və "SKS Corp." arasında birgə layihə olan bu təşəbbüs çərçivəsində 1 600 meqavat gücündə qaz turbinli elektrik stansiyası, gəmidən-gəmiyə qaz ötürmə mərkəzi və digər infrastruktur obyektlərinin də inşası nəzərdə tutulur.
Orta məktəbi yarımçıq qoyduqdan sonra düyü ticarəti ilə biznes fəaliyyətinə başlayan Səid Muxtar Əlbuxari hazırda təxminən 3,6 milyard dollarlıq sərvəti ilə Malayziyanın ən varlı iş adamlarından biri hesab olunur. Onun əsas gəlir mənbələri "MMC Corp." və "DRB-HICOM" şirkətlərindəki paylarıdır.
"MMC Corp." Malayziyada bir sıra iri limanları, o cümlədən "Port of Tanjong Pelepas" limanını idarə edir. Şirkət həmçinin Kuala Lumpur, Langkavi və Penanqda kruiz terminallarına, eləcə də Johor ştatında yerləşən "Senai International Airport"a sahibdir.
Bundan əlavə, Malakka boğazı ətrafında yeddi limanı idarə edən "MMC Ports" şirkəti ötən ilin sentyabrında "Bursa Malaysia" birjasında listinq üçün təsdiq alsa da, planlaşdırılan ilkin ictimai təklif (IPO) hələlik təxirə salınıb.

Малайзия официально разрешила реализацию проекта по сжиженному природному газу (СПГ), поддерживаемого миллиардером Саидом Мухтаром Эльбукхари.
Сообщает Valyuta.az, проект будет реализован компанией "Gas Malaysia" при поддержке "MMC Corp."
По данным компании, строительство СПГ-терминала возле города Ян в штате Кедах на северо-западе Малайзии, расположенного на море, обойдётся примерно в 3 миллиарда ринггитов (765 миллионов долларов). Объект планируется запустить в 2029 году с ежегодной переработкой 6 миллионов тонн газа.
"Gas Malaysia" сообщила, что получила официальное письмо от энергетической комиссии о переходе проекта на следующий этап. Этот этап включает детальное проектирование, финансовые соглашения и подготовку строительной площадки. Отмечается, что подтверждение связано с соблюдением регуляторных условий в установленные сроки.
Упомянутый СПГ-терминал является частью интегрированного проекта развития "Pulau Bunting" стоимостью 14,4 миллиарда ринггитов (3,7 миллиарда долларов). В рамках этого совместного проекта "MMC Corp." и "SKS Corp." планируется строительство газотурбинной электростанции мощностью 1600 мегаватт, центра передачи газа с судна на судно и прочей инфраструктуры.
После того, как Саид Мухтар Эльбукхари бросил среднюю школу, он начал заниматься торговлей рисом и в настоящее время считается одним из самых богатых бизнесменов Малайзии с состоянием около 3,6 миллиарда долларов. Основные источники его дохода — доли в компаниях "MMC Corp." и "DRB-HICOM".
"MMC Corp." управляет в Малайзии рядом крупных портов, включая порт "Port of Tanjong Pelepas". Компания также владеет круизными терминалами в Куала-Лумпуре, Лангкави и Пенанге, а также аэропортом "Senai International Airport" в штате Джохор.
Кроме того, компания "MMC Ports", управляющая семью портами вокруг пролива Малакка, получила в сентябре прошлого года одобрение на листинг на бирже "Bursa Malaysia", однако запланированное первичное публичное предложение (IPO) пока отложено.