Fərid Əhmədov: Azərbaycanda əmək bazarına kifayət qədər hüquqşünas daxil olmur
Valyuta.az xəbər verir ki, bunu ədliyyə naziri Fərid Əhmədov Bakıda keçirilən "LEGIS" Beynəlxalq Hüquq Forumunda deyib.
Onun sözlərinə görə, məsələnin həll yolu hüquq ixtisası üzrə universetitetlərə qəbul sayının artırılmasıdır:
"Çünki regionlarda kəskin şəkildə hüquqşünas qıtlığı var. Artıq hüquqşünaslıq elitar peşəyə çevrilib. Hüquq fakültəsinə daxil olanların topladığı bal 600-dan yuxarıdır. Düzdür, kəmiyyət problemini həll edə bilərik, lakin belə olanda keyfiyyət aşağı düşəcək. Bu baxımdan müvafiq qurumlarla işlər aparılmalı, mərhələli şəkildə ciddi addımlar atılmalıdır".

В Азербайджане на рынок труда поступает недостаточное количество юристов.
Как сообщает Valyuta.az, об этом заявил министр юстиции Фарид Ахмедов, выступая на проходившем в Баку Международный юридический форум «LEGIS».
По его словам, одним из путей решения проблемы является увеличение числа мест при приёме в университеты по юридическим специальностям.
«В регионах наблюдается острая нехватка юристов. Профессия юриста уже стала элитарной. Проходной балл на юридические факультеты превышает 600. Да, мы можем решить проблему количества, но в этом случае снизится качество. Поэтому необходимо вести работу с соответствующими структурами и поэтапно предпринимать серьёзные шаги», — отметил министр.