Rumıniyanın “Hidroelectrica” dövlət şirkəti 1982-ci ildə istismara verilmiş “Bredişor” Su Elektrik Stansiyasının (SES) genişmiqyaslı modernləşdirilməsi üçün tender elan edib.
Valyuta.Az Haqqin.az-a istinadən xəbər verir ki, işlərin həyata keçirilməsi üçün üç əsas namizəd arasında “Azərenerji”nin keçmiş baş direktoru Etibar Pirverdiyevlə əlaqələndirilən “Azenco” şirkətinin də yer aldığı konsorsium var.
Rumıniya mediası layihə üzrə investisiyaların ilkin dəyərinin 106 milyon avro həcmində qiymətləndirildiyini yazıb.
SES-in modernləşdirilməsi ilə bağlı ilk tender 2022-ci ildə elan olunmuşdu. Həmin vaxt layihənin dəyəri 36 milyon avro olaraq qiymətləndirilsə də, bu məbləğə bərpa işlərini həyata keçirməyə hazır olan podratçı tapılmadığından müsabiqə ləğv edilmişdi. 2023-cü ildə isə Rumıniya şirkəti smetanı yenidən nəzərdən keçirib və məbləği 86 milyon avroya qaldırıb. Lakin bu məbləğ də icraçıların marağına səbəb olmayıb. 2024-cü ilin payızında üçüncü tender elan edilib və burada layihənin dəyəri artıq 106 milyon avronu ötüb.
Modernləşdirilmə işləri çərçivəsində “Bredişor” SES-in istismar müddətinin azı 30 il uzadılması planlaşdırılır.
Qeyd olunub ki, tenderdə iştirakla bağlı üç müraciət daxil olub. Onlardan biri İsrailin nəhəng mühəndislik şirkəti “Baran group”un tərkibinə daxil olan “Baran Israel Ltd” şirkətinin rəhbərlik etdiyi konsorsiumdur. İkinci təklif Rumıniyanın “Electromontaj” assosiasiyası və Xorvatiyanın “Koncar Electrical Industry” şirkətindən daxil olub.
Üçüncü müraciət edən isə Rumıniyanın “Best Achiziții SRL” konsaltinq şirkəti tərəfindən yaradılan konsorsium və Azərbaycanın tikinti şirkəti “Azenco” olub.
Bu təklifdə subpodratçı olaraq isə Ukraynanın “Ukrainian Energy Machines” şirkəti, “Ukrhydroproject” layihə təşkilatı, Türkiyənin “Balikesir Elektromekanik” transformator istehsalçı şirkəti, eləcə də Rumıniyanın “SSG Fire & Rescue”, “Metabet CF” və “Forest Electro Grup 2002” şirkətləri göstərilib.
Bildirilib ki, Etibar Pirverdiyev “Azərenerji”yə rəhbərlik etdiyi dövrdə “Azenco” şirkəti Azərbaycanda nəhəng enerji infrastrukturu layihələrinin həyata keçirilməsində, həmçinin dövlət büdcəsindən maliyyələşən digər işlərdə fəal iştirak edib. Burada söhbət elektrik stansiyalarının, hidrotexniki qurğuların və digər obyektlərin inşasından gedir. Bundan əlavə, “Azenco” Bakıda yaşayış komplekslərinin inşası üzrə layihələr icra edib.
Qeyd olunub ki, lakin 2018-ci ildə E.Pirverdiyev vəzifəsindən uzaqlaşdırıldıqdan sonra “Azenco”ya daxil olan büdcə vəsaitlərinin həcmi əhəmiyyətli dərəcədə azalıb. Bununla yanaşı, şirkətin maliyyə göstəriciləri sabit qaydada enmə nümayiş etdirsə də, mənfəətlə işləməyə davam edir.
Belə ki, 2024-cü ilin nəticələrinə əsasən, “Azenco”nun xalis gəliri 1 milyon 850 min manat təşkil edib, 2023-cü ildə isə bu göstərici 3 milyon 530 min manata çatıb.

Румынская государственная компания Hidroelectrica объявила тендер на масштабную модернизацию гидроэлектростанции Бредишор, введенной в эксплуатацию в 1982 году. Среди трех основных претендентов на выполнение работ фигурирует консорциум с участием компании Azenco, которую связывают с бывшим руководителем «Азерэнержи» Этибаром Пирвердиевым.
Как сообщают румынские СМИ, предварительная стоимость инвестиций по проекту оценивается в 106 миллионов евро.
Первый тендер на модернизацию ГЭС был объявлен в 2022 году. Тогда проект оценивался в 36 миллионов евро, однако конкурс был отменен из-за отсутствия подрядчиков, готовых выполнить реконструкцию за такую сумму. В 2023 году румынская государственная компания пересмотрела смету и увеличила ее до 86 миллионов евро, но и эта цена не вызвала интереса у потенциальных исполнителей. Осенью 2024 года был объявлен третий тендер, в рамках которого стартовая стоимость проекта уже превышает 106 миллионов евро.
В рамках модернизации Hidroelectrica планируется продлить срок эксплуатации ГЭС Бредишор как минимум на 30 лет, а также обеспечить ее стабильную работу на проектной мощности 115 мегаватт.
На участие в тендере было подано три заявки. Первую представил консорциум во главе с компанией Baran Israel Ltd., входящей в состав Baran Group - одной из крупнейших инженерных компаний Израиля, основанной в 1979 году. В качестве субподрядчиков в этом проекте заявлены румынские компании, входящие в Enevo Group, концерн East European Business Center, недавно приобретенная французским конгломератом Vinci компания Energobit Cluj, а также украинская государственная компания Ukrainian Energy Machines, специализирующаяся на производстве турбин и генераторов.
Второе предложение поступило от ассоциации Electromontaj из Румынии и Koncar Electrical Industry из Хорватии. Субподрядчиком в этом консорциуме выступает румынская компания Butan Grup.
И, наконец, третьим претендентом стал консорциум, сформированный румынской консалтинговой фирмой Best Achiziții SRL, принадлежащей Михаэле Неагу, и азербайджанской инженерно-строительной компанией Azenco. В качестве субподрядчиков заявлены украинская компания Ukrainian Energy Machines, украинская проектная организация Ukrhydroproject, турецкий производитель трансформаторов Balikesir Elektromekanik, а также румынские компании SSG Fire & Rescue, Metabet CF и Forest Electro Grup 2002.
Следует отметить, что в период, когда «Азерэнержи» руководил Этибар Пирвердиев, компания Azenco активно участвовала в реализации крупных энергетических инфраструктурных проектов в Азербайджане, а также в других работах, финансируемых из государственного бюджета. Речь идет о строительстве электростанций, гидротехнических сооружений, водных плотин и других объектов. Кроме того, Azenco реализовывала проекты по строительству жилых комплексов в Баку.
Но после того, как в 2018 году Пирвердиев был отстранен от должности, объем бюджетных средств, получаемых Azenco, заметно сократился. Тем не менее компания продолжает работать с прибылью, хотя ее финансовые показатели демонстрируют устойчивую тенденцию к снижению.
Так, по итогам 2024 года чистая прибыль Azenco составила 1 миллион 850 тысяч манатов, тогда как в 2023 году этот показатель достигал 3 миллионов 530 тысяч манатов.