DYP-dən sürücülərə xəbərdarlıq
Hazırda paytaxtda və digər şəhər və rayonlarda yol hərəkəti iştirakçıları üçün əlverişsiz hava və yol şəraiti müşahidə olunur. Mövcud vəziyyət yol hərəkətinin təhlükəsizliyinə birbaşa təsir göstərir və hər kəsdən daha yüksək diqqət və məsuliyyət tələb edir”.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu barədə Baş Dövlət Yol Polisi İdarəsi (BDYPİ) məlumat yayıb.
Xüsusilə qeyd edilib ki, hazırkı hava şəraiti ilə əlaqədar olaraq yol örtüyündə sürüşmə ehtimalı çox yüksəkdir:
“Bəzi ərazilərdə, xüsusilə qar yağan yol sahələrində sürüşkənlik daha da artır ki, bu da nəqliyyat vasitələrinin idarə olunmasını çətinləşdirir və qəza riskini yüksəldir.
Bu səbəbdən sürücülərdən xahiş edirik ki, hərəkət zamanı son dərəcə ehtiyatlı olsunlar, öndə hərəkət edən nəqliyyat vasitəsi ilə təhlükəsiz ara məsafəsini qorusunlar, sürət həddinə ciddi şəkildə riayət etsinlər, qəfil manevrlərdən çəkinsinlər və yol hərəkəti qaydalarına tam əməl etsinlər.
Eyni zamanda, piyadalardan da xahiş edirik ki, yolları yalnız müəyyən edilmiş keçidlərdən keçsinlər, sürüşkən yol örtüyünü nəzərə alsınlar, nəqliyyat vasitələrinin yaxınlaşmasına xüsusi diqqət yetirsinlər və öz təhlükəsizliklərini daim ön planda saxlasınlar”.
Qurum bütün yol hərəkəti iştirakçılarını ayıq-sayıq olmağa, diqqətli davranmağa və qarşılıqlı anlayış nümayiş etdirməyə çağırıb:
“Yalnız yol hərəkəti qaydalarına riayət etməklə və ehtiyatlı olmaqla mümkün risklərin qarşısını almaq mümkündür”.

В ГУ ГАИ сообщили о ⅝ погодных условиях и рисках на дорогах
В настоящее время в столице, а также в других городах и районах наблюдаются неблагоприятные погодные и дорожные условия для участников дорожного движения. Текущая ситуация напрямую влияет на безопасность дорожного движения и требует повышенного внимания и ответственности от всех.
Об этом сообщает Главное управление Государственной автомобильной инспекции (ГУ ГАИ), передает Valyuta.az.
Особо отмечается, что в связи с текущими погодными условиями вероятность скольжения на дорожном покрытии очень высока:
«На некоторых территориях, особенно на заснеженных участках дорог, скользкость увеличивается, что затрудняет управление транспортными средствами и повышает риск аварий.
В связи с этим водителей просят проявлять максимальную осторожность при движении, соблюдать безопасную дистанцию до впереди идущего транспортного средства, строго придерживаться скоростного режима, избегать резких маневров и полностью выполнять правила дорожного движения.
Также пешеходам рекомендуют переходить дороги только по установленным переходам, учитывать скользкое покрытие, внимательно следить за приближающимися транспортными средствами и постоянно заботиться о своей безопасности.
Учреждение призывает всех участников дорожного движения быть бдительными, внимательными и проявлять взаимопонимание:
«Только соблюдая правила дорожного движения и проявляя осторожность можно предотвратить возможные риски».