Dünyanın ən güclü ehtiyat valyutaları
Mərkəzi bankların ehtiyat aktivləri valyuta sabitliyinin qorunması, beynəlxalq ticarət ödənişlərinin həyata keçirilməsi və maliyyə böhranlarının idarə olunması üçün əsas vasitə kimi çıxış edir.
Valyuta.az xəbər verir ki, Beynəlxalq Valyuta Fondunun (IMF) COFER (Rəsmi Xarici Valyuta Ehtiyatlarının Valyuta Tərkibi) məlumatlarına əsaslanan bu təhlildə qlobal ehtiyatların əsas valyutalar üzrə bölgüsü təqdim olunur. Qeyd olunan rəqəmlər nominal ABŞ dolları ilə ifadə edilib.
ABŞ dolları beynəlxalq ehtiyat sistemində aparıcı mövqeyini qorumaqdadır. Mərkəzi bankların əlində təxminən 6,6 trilyon dollar dəyərində dollarla ifadə olunan ehtiyat mövcuddur ki, bu da ümumi qlobal ehtiyatların təxminən 58 faizinə bərabərdir. De-dollarizasiya ilə bağlı zaman-zaman səslənən çağırışlara baxmayaraq, ABŞ dolları hələ də dərin və likvid maliyyə bazarları, qlobal ticarətdə üstünlük və qeyri-müəyyənlik dövrlərində "təhlükəsiz liman" kimi tanınması səbəbilə üstünlüyünü saxlayır.
Avro ehtiyat valyutalar sırasında ikinci yeri tutur. Hazırda qlobal ehtiyatların təxminən 20 faizi, yəni 2,3 trilyon dolları avro ilə ifadə olunub.
Dollar və avrodan sonra ehtiyatlar digər bir neçə valyuta arasında bölünür. Yaponiya yeni (667 milyard dollar, 5.81%) və funt sterlinq (543 milyard dollar, 4.73%) birlikdə qlobal ehtiyatların təxminən 11 faizini təşkil edir. Bu valyutaların payı onların maliyyə sabitliyi və dərin bazar infrastrukturu ilə izah olunur.

Резервные активы центральных банков служат основным инструментом для поддержания валютной стабильности, проведения международных торговых платежей и управления финансовыми кризисами.
Как сообщает Valyuta.az, в данном анализе на основе данных Международного валютного фонда (МВФ) COFER (Состав официальных международных валютных резервов) представлено распределение глобальных резервов по основным валютам. Указанные показатели выражены в номинальном эквиваленте в долларах США.
Доллар США сохраняет ведущие позиции в международной системе резервов. Центральные банки удерживают примерно 6,6 триллиона долларов в долларах, что составляет около 58 процентов от общего объема глобальных резервов. Несмотря на периодические призывы к дедолларизации, доллар сохраняет свои преимущества благодаря глубоким и ликвидным финансовым рынкам, преобладанию в глобальной торговле и признанию в периоды неопределённости как «тихой гавани».
Евро занимает второе место среди резервных валют. В настоящее время около 20 процентов мировых резервов, или 2,3 триллиона долларов, выражены в евро.
После доллара и евро резервы распределяются между несколькими другими валютами. Японская иена (667 миллиардов долларов, 5,81%) и фунт стерлингов (543 миллиарда долларов, 4,73%) вместе составляют примерно 11 процентов глобальных резервов. Доля этих валют объясняется их финансовой стабильностью и развитой рыночной инфраструктурой.