"Sony" televiziya biznesini ayırmaq və Çinin TCL korporasiyası ilə birgə müəssisəyə keçirmək planlarını açıqlayıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, "The Verge"in məlumatına görə, tərəflər ilkin, qeyri-məcburi müqavilə imzalayıblar. Bu müqaviləyə əsasən TCL 51% nəzarət payı alacaq, "Sony" isə 49% payı saxlayacaq.
Əgər müqavilə başa çatarsa, "Sony"nin televiziya biznesi faktiki olaraq TCL-in əməliyyat nəzarəti altına keçəcək və bu, potensial olaraq Yapon şirkətinin müstəqil televizor istehsalçısı kimi uzun tarixinin sonu olacaq. Əməkdaşlığın "Sony"nin xüsusi görüntü və səs emalı texnologiyalarını TCL-in istehsal və ekran həlləri ilə, eləcə də daha səmərəli təchizat zəncirilə birləşdirəcəyi və potensial olaraq "Bravia" brendi altında daha əlverişli modellərin təqdimatına səbəb olacağı gözlənilir.
Şirkətlər mart ayının sonuna qədər yekun hüquqi qüvvəyə malik sənədlər barədə razılığa gəlməyi, yeni birgə müəssisənin 2027-ci ilin aprel ayında istifadəyə verilməsini gözləyirlər. Əməliyyat lazımi tənzimləyici təsdiqlərin alınmasından və standart tərəfdaşlıq şərtlərinin yerinə yetirilməsindən asılıdır.
Yeni qurum "Sony" və "Bravia" brendlərini saxlayacaq və televizorların və ev audio avadanlıqlarının hazırlanması, dizaynı, istehsalı, satışı və logistikası da daxil olmaqla, bütün qlobal əməliyyatları öz üzərinə götürəcək. "Sony" tərəfdaşlığın əsas texnologiyalarına və brendinə diqqət yetirməsinə imkan verəcəyini, TCL-in isə qlobal televiziya bazarının premium seqmentindəki mövqeyini gücləndirəcəyini gözləyir.

Sony передаёт телевизионное направление под контроль китайской TCL
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на издание The Verge, компания Sony объявила о планах выделить свой телевизионный бизнес и перевести его в формат совместного предприятия с китайской корпорацией TCL. Стороны подписали предварительное, не имеющее обязательной юридической силы соглашение, согласно которому TCL получит 51% контрольного пакета акций, а Sony сохранит 49%.
В случае завершения сделки телевизионный бизнес Sony фактически перейдёт под операционный контроль TCL, что потенциально может означать завершение длительной истории японской компании как независимого производителя телевизоров. Ожидается, что сотрудничество объединит фирменные технологии Sony в области обработки изображения и звука с производственными и дисплейными решениями TCL, а также с более эффективной цепочкой поставок. Это, в свою очередь, может привести к выпуску более доступных моделей под брендом Bravia.
Компании планируют договориться о юридически обязывающих документах до конца марта, а запуск нового совместного предприятия ожидается в апреле 2027 года. Сделка будет зависеть от получения необходимых регуляторных одобрений и выполнения стандартных условий партнёрства.
Новая структура сохранит бренды Sony и Bravia и возьмёт на себя все глобальные операции, включая разработку, дизайн, производство, продажи и логистику телевизоров и домашнего аудиооборудования. В Sony рассчитывают, что партнёрство позволит сосредоточиться на ключевых технологиях и развитии бренда, тогда как TCL намерена укрепить свои позиции в премиальном сегменте мирового телевизионного рынка.