"Amazon"un qurucusu Ceff Bezosun keçmiş həyat yoldaşı Makkenzi Skott xeyriyyəçilik sahəsində qeyri-adi yanaşması ilə diqqət çəkir. Onun indiyədək 26 milyard dollardan çox vəsaiti müxtəlif təşkilatlara bağışladığı və bunun xeyriyyəçilik modelini dəyişdirdiyi bildirilir.
Valyuta.az xəbər verir ki, 2019-cu ildən bəri Makkenzi Skott 2450-dən çox təşkilata ümumilikdə 26 milyard dollardan artıq vəsait bağışlayıb.
"Native Forward" təşkilatının rəhbəri Ancelik Albert “Confidential” (Məxfi) başlıqlı elektron məktubu ilk dəfə alanda buna inanmaqda çətinlik çəkib. Məktubda Makkenzi Skottun onun qeyri-kommersiya təşkilatına heç bir müraciət və ya sorğu olmadan 20 milyon dollar bağışladığı qeyd olunurdu. Üç il sonra isə daha bir müəmmalı məktub gəlib və bu dəfə sürpriz daha böyük olub: 50 milyon dollar.
Ənənəvi donorlar adətən ətraflı layihə təklifləri və ciddi nəzarət tələb etdiyi halda, Skott sadəcə çek yazır və prosesi bununla tamamlayır. Yardım alan təşkilatlardan birinin nümayəndəsinin sözlərinə görə, “o, ABŞ-da xeyriyyəçilik anlayışını yenidən yazır”.
Skott heç bir müraciət prosesi, təqdimat görüşləri və ya əlavə şərtlər tələb etmir. O, əvvəlcə qeyri-kommersiya təşkilatlarını müəyyən etmək üçün “sakit araşdırma” aparır, daha sonra isə 300 min dollardan 80 milyon dollara qədər dəyişən qrantlarla onları gözlənilmədən sevindirir. Bir çox təşkilat isə əvvəlcə onun göndərdiyi elektron məktubları spam hesab edərək diqqətdən kənarda qoyur.

Бывшая супруга основателя Amazon Джеффа Безоса — Маккензи Скотт — привлекает внимание своим необычным подходом к благотворительности. Сообщается, что на сегодняшний день она пожертвовала различным организациям более 26 млрд долларов, тем самым меняя традиционную модель филантропии.
Как сообщает Valyuta.az, с 2019 года Маккензи Скотт направила свыше 26 млрд долларов более чем 2450 организациям.
Когда руководитель организации Native Forward Анжелик Альберт впервые получила электронное письмо с пометкой «Confidential» («Конфиденциально»), ей было трудно поверить в его содержание. В письме сообщалось, что Маккензи Скотт без какого-либо предварительного запроса или заявки пожертвовала её некоммерческой организации 20 млн долларов. Спустя три года пришло ещё одно загадочное письмо — и на этот раз сюрприз оказался ещё больше: 50 млн долларов.
В отличие от традиционных доноров, которые обычно требуют подробные проектные предложения и строгий контроль за расходованием средств, Скотт просто выписывает чек — и на этом процесс заканчивается. По словам представителя одной из организаций-получателей помощи, «она фактически переписывает само понятие благотворительности в США».
Скотт не требует ни заявочных процедур, ни презентационных встреч, ни дополнительных условий. Сначала она проводит так называемое «тихое исследование», чтобы определить подходящие некоммерческие организации, а затем неожиданно поддерживает их грантами в размере от 300 тысяч до 80 миллионов долларов. При этом многие организации поначалу принимают её письма за спам и игнорируют их.