Bu il Qarabağ Universitetinə 39 milyon ayrılacaq
Qarabağ Universitetinin fəaliyyətinin 2026-cı ildə təmin edilməsi məqsədilə 39 milyon manat vəsait nəzərdə tutulub.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu, Maliyyə Nazirliyinin hazırladığı “Vətəndaşın büdcə bələdçisi”ndə öz əksini tapıb.
Bildirilib ki, universitetdə 6 istiqamət və 34 ixtisas (o cümlədən, tibb ixtisası - 100 nəfər) üzrə 2025/2026-cı tədris ilindən etibarən 4000-dək tələbənin təhsil alması və yataqxanalarda yerləşdirilməsi planlaşdırılır.
Bundan əlavə, 2025/2026-cı tədris ilindən fəaliyyətə başlamış və mühəndislik, tibb ixtisasları olmaqla 300 nəfər tələbənin təhsil alacağı “Azərbaycan – Türkiyə birgə Universiteti”nin fəaliyyətinin təmin edilməsi məqsədilə 6 milyon manat vəsait proqnozlaşdırılıb.
Qeyd edilib ki, ali təhsildə əlçatanlığın və keyfiyyətin artırılması, beynəlxalq rəqabətliliyin təmin edilməsi üçün keyfiyyəti ilə seçilən və ya prioritet ixtisaslarda SABAH proqramları üzrə tədrisin təşkili ilə bağlı xərclərin maliyyələşdirilməsi məqsədilə 15 milyon manat vəsait ayrılacaq. Strategiya sənədində ümumi təhsil müəssisələrinin adambaşına maliyyələşmə mexanizminə keçidini təmin edəcək pilot proqramların tətbiqi üzrə dövrün sonuna 100 məktəbdə pilot layihənin həyata keçirilməsi ilə bağlı 85 milyon manat vəsait nəzərdə tutulub.

В 2026 году на обеспечение деятельности Карабахского университета предусмотрено финансирование в размере 39 миллионов манатов.
Как сообщает Valyuta.az, об этом говорится в «Бюджетном путеводителе гражданина», подготовленном Министерством финансов.
Отмечается, что с 2025/2026 учебного года в университете планируется обучение и размещение в общежитиях до 4 тысяч студентов по 6 направлениям и 34 специальностям, включая медицинское направление, по которому предусмотрен прием 100 человек.
Кроме того, на обеспечение деятельности «Азербайджано-турецкого совместного университета», который начал функционировать с 2025/2026 учебного года и в котором по инженерным и медицинским специальностям будут обучаться 300 студентов, прогнозируется выделение 6 миллионов манатов.
Также сообщается, что в целях повышения доступности и качества высшего образования, а также обеспечения международной конкурентоспособности, на финансирование организации обучения по программам SABAH по приоритетным и отличающимся высоким качеством специальностям будет направлено 15 миллионов манатов. В стратегическом документе предусмотрено выделение 85 миллионов манатов на реализацию пилотных проектов по переходу общеобразовательных учреждений на механизм подушевого финансирования, с внедрением пилотной модели в 100 школах к концу соответствующего периода.