"Bitwise" rəhbərindən kriptovalyuta bazarında yüksəliş üçün 3 əsas şərt
Kriptovalyuta bazarları 2026-cı ilə müsbət dinamika ilə başlasa da, "Bitcoin"in 94 min dollar səviyyəsində geri dönməsi artım tempinin asan olmayacağını göstərib.
Valyuta.az xəbər verir ki, aktivlərin idarə edilməsi üzrə aparıcı şirkətlərdən biri olan "Bitwise Asset Management"in qlobal investisiya direktoru Matt Hougan bu il bazarda davamlı yüksəlişin mümkün olması üçün üç əsas amilin önə çıxdığını bildirib.
Hougan bazarda qeydə alınan son enişdən sonra "Bitwise" müştəriləri üçün hazırladığı analitik qeyddə vurğulayıb ki, bu risklərdən biri artıq aradan qalxıb.
“Üç maneə var, biri artıq aradan qalxıb”
Houganın sözlərinə görə, 2026-cı ildə kriptovalyuta bazarında sağlam yüksəlişin baş verməsi üçün aşağıdakı istiqamətlərdə irəliləyiş vacibdir.
1. Kəskin enişlərin təkrarlanmaması
Onun fikrincə, oktyabr ayındakı kəskin geriləmə tipli proses yenidən yaşanmamalıdır: “Əgər belə bir eniş baş verəcəkdisə, bunu artıq - xüsusən ilin sonuna yaxın müşahidə edərdik. Amma bu baş vermədi. Düşünürəm ki, bu risk artıq aradan qalxıb,” - deyə Hougan qeyd edib.
2. Tənzimləyici çərçivənin formalaşması
İkinci əsas məqam kripto bazarı üçün hüquqi aydınlığın təmin olunmasıdır. Hougan bildirib ki, Clarity Act və bazar strukturu ilə bağlı qanun layihələri üzrə müzakirələr yaxın günlərdə Senatda başlayacaq: “Bu sənədlərin 2026-cı ildə Konqresdən keçməsi bazar üçün kritik əhəmiyyət daşıyır. DeFi sahəsində maraqların toqquşması və ümumi razılaşmazlıqlar da daxil olmaqla bir sıra mühüm mövzular müzakirə olunacaq,” - deyə o əlavə edib.
3. Qlobal səhm bazarlarında kəskin satışların olmaması
Ekspert vurğulayıb ki, kripto bazarının yüksəlməsi üçün səhm bazarlarının mütləq artım nümayiş etdirməsi şərt deyil. Lakin qlobal fond bazarlarında baş verə biləcək ciddi satış dalğası kriptovalyutalara da mənfi təsir göstərə bilər.
Matt Houganın fikrincə, qeyd olunan şərtlər təmin olunduğu təqdirdə, 2026-cı il kriptovalyuta bazarı üçün dayanıqlı artım və genişmiqyaslı yüksəliş dövrü ilə yadda qala bilər.

Несмотря на то что криптовалютные рынки начали 2026 год с позитивной динамики, откат биткоина к уровню 94 тыс. долларов показал, что устойчивый рост не будет простым.
Как сообщает Valyuta.az, глобальный инвестиционный директор одной из ведущих компаний по управлению активами — Bitwise Asset ManagementМэтт Хоуган заявил, что для формирования устойчивого восходящего тренда на рынке в этом году необходимо выполнение трёх ключевых условий.
Хоуган отметил в аналитической записке, подготовленной для клиентов Bitwise после недавнего снижения рынка, что один из этих рисков уже устранён.
«Есть три препятствия, одно из них уже устранено»
По словам Хоугана, для здорового роста криптовалютного рынка в 2026 году необходим прогресс по следующим направлениям:
1. Отсутствие повторных резких спадов
Он подчеркнул, что рынок не должен вновь столкнуться с резким падением, подобным октябрьскому:
«Если бы такое снижение должно было произойти, мы бы уже увидели его, особенно ближе к концу года. Но этого не произошло. Думаю, этот риск уже устранён», — отметил Хоуган.
2. Формирование регуляторной базы
Вторым ключевым фактором является обеспечение правовой определённости для крипторынка. Хоуган сообщил, что в ближайшие дни в Сенате начнутся обсуждения законопроектов, касающихся Clarity Act и структуры рынка:
«Принятие этих документов Конгрессом в 2026 году будет иметь критическое значение для рынка. В том числе будут рассмотрены вопросы конфликтов интересов в сфере DeFi и другие важные темы», — добавил он.
3. Отсутствие масштабных распродаж на мировых фондовых рынках
Эксперт отметил, что для роста крипторынка не обязательно, чтобы фондовые рынки демонстрировали уверенный подъём. Однако возможная волна серьёзных распродаж на глобальных рынках акций может негативно отразиться и на криптовалютах.
По мнению Мэтта Хоугана, при выполнении указанных условий 2026 год может стать для криптовалютного рынка периодом устойчивого роста и масштабного подъёма.