“Bir təsisçidirsə, problemdir. 2-3 ortaq varsa, onların keçmişləri maraqlıdır” - İnvestor
“Yatırım qərarında çox şeyə diqqət edilir. Birincisi neçə ortaq var? Bir təsisçidirsə, problemdir. 2-3 ortaq varsa, onların keçmişləri maraqlıdır. Problemləri olubmu, olubsa necə həll ediblər? 2-3 ortaq olanda, baxmaq lazımdır ki, anlaşa biləcəklərmi? Onlar əgər sırf bu layihə üçün bir araya gəliblərsə, o da riskdir. Onlar hələ bir-birini işdə tanımır. Ortaqlıq evlilik kimidir. Problem olanda kim altdan alır? Sonra ailələri, keçmişləri, oxuduğu universitetlər, təcrübələri və s. hamısına baxılır”.
Bu sözləri Valyuta.az-a müsahibəsində “Repie” İnvestisiya Holdinqinin həmtəsisçisi, türkiyəli iş adamı Mehmet Ali Ergin deyib.
M.A.Ergin bildirib ki, daha sonra iş analizi edilməlidir: “Bu işin bazarı varmı? Dövlət bu işə qarışırmı? Rəqiblər kimdir? Rəqiblərə qalib gələ biləcəksənmi? Türkiyə kənarına çıxma şansı varmı? Çünki biz deyirik ki, Azərbaycanın 10 milyon, türk cümhuriyyətləri 50-60 milyon, Türkiyə 85 milyon vətəndaşı var, amma bu yetməz. Niyə Amerikadakı şirkətlər sürətli uğurlu olurlar? Çünki çox insan var, bazar, iqtisadiyyat böyükdür. Amerikada başlayanda, Kanadaya, Panamaya sürətli gedə bilir. Türkiyədən çıxma şansın varmı? Oyun işi niyə Türkiyədə sürətli gedir? Oyun yaxşıdırsa, “App store”, “Play store”a qoyan kimi sürətli olaraq düyaya yayılır. Hər bir işi ayrıca incələməlisən. Asan deyil”.
“Bəzən bir şəxs layihə ilə gəlir, deyir ki, 5 milyon dollar sərmayə lazımdır. Deyirəm ki, bu pulla nə edəcəksən? Deyir ki, biznesin inkişafı, işçilər və s. Sonra deyirəm, bu maliyyə sənə neçə ay bəs edəcək? Deyir ki, 20 ay. Deyirəm ki, 20 ay sonra gəlirin necə olacağını planlayırsan? 20 ay sonra təkrar investisiya almaq şansın varmı? Əgər pulu aldın, ondan sonra təkrar investisiya alacaq halda olacaqsan, yoxsa gərək qalmayacq qədər yaxşısan? Yəni elə səviyyəyə gəlməlisən ki, ya özün gəlir qazanasan, investisiyaya ehtiyacın olmasın. Ya da özünü elə inkişaf etdirməlisən ki, digər yatırımçılara müraciət edəndə, analiz etsinlər, görsünlər ki, sən əvvəl aldığın investisiya ilə nələr etmisən, hansı nəticəyə gəlib çıxa bilmisən. Bu işə pul yatırılırsa, iş planında geri dönüşü də qeyd olunmalıdır. Yəni o pul səni hara gətirəcək?
Müştəri tapmaq, məhsul çeşidlərini artırmaq, istehsalı sürətləndirmək və s. kimi məsələlərlə bağlı planın olmalıdır. Aldığın pulla növbəti investisiya cəlb etmək turuna çıxmaq üçün yaxşı hazırlıq görməlisən. Əks halda həm sənin zamanına, həm də yatırım edən şəxsin puluna heyifdir” – deyə Mehmet Ali Ergin qeyd edir.
Ətraflı Müsahibədə: 3 milyardlıq holdinqin təsisçisi Valyuta.az-da: Müəllimlərindən borc götürüb fabrik almışdı

«В решении об инвестициях обращают внимание на многое. Во-первых, сколько учредителей? Если один, это проблема. Если 2-3 партнёра, важна их история. Были ли у них проблемы, и как они их решали? Когда 2-3 партнёра, нужно понять, смогут ли они договориться? Если они собрались исключительно ради этого проекта, это тоже риск. Они ещё не знакомы друг с другом по работе. Партнёрство — как брак. Когда возникают проблемы, кто уступит? Затем изучают их семьи, прошлое, университеты, опыт и так далее», — отметил в интервью Valyuta.az соучредитель «Repie» Инвестиционного Холдинга, турецкий бизнесмен Мехмет Али Эргин.
М.А. Эргин подчеркнул, что далее необходимо провести анализ бизнеса: «Есть ли у этого бизнеса рынок? Вмешивается ли государство? Кто конкуренты? Сможете ли вы победить конкурентов? Есть ли шансы выйти за пределы Турции? Мы говорим, что в Азербайджане 10 миллионов, в тюркских республиках — 50-60 миллионов, в Турции — 85 миллионов граждан, но этого недостаточно. Почему американские компании добиваются быстрых успехов? Потому что там много людей, большой рынок и экономика. Начав там, они быстро могут выйти в Канаду, Панаму. Есть ли у вас шанс выйти из Турции? Почему игровая индустрия в Турции развивается быстро? Если игра хорошая, её сразу размещают в App Store и Play Store и она быстро распространяется по всему миру. Каждый бизнес надо анализировать отдельно. Это не просто».
«Иногда человек приходит с проектом и говорит, что нужно 5 миллионов долларов инвестиций. Я спрашиваю: на что пойдут эти деньги? Он отвечает, что на развитие бизнеса, сотрудников и так далее. Затем спрашиваю: на сколько месяцев этих средств хватит? Говорит — на 20 месяцев. Спрашиваю: как планируете доход через 20 месяцев? Есть ли у вас шанс получить повторные инвестиции спустя 20 месяцев? Если вы получите деньги, будете ли вы в состоянии привлечь повторное финансирование или должны стать настолько успешным, что инвестиции уже не потребуются? То есть нужно достичь такого уровня, чтобы либо самостоятельно генерировать доход, либо развиться так, чтобы при обращении к другим инвесторам они видели, что вы сделали с предыдущей инвестицией и каких результатов достигли. Если в проект вкладывают деньги, в бизнес-плане должен быть указан и возврат инвестиций. Куда вас приведут эти деньги?
У вас должен быть план по привлечению клиентов, расширению ассортимента продукции, ускорению производства и так далее. Чтобы выйти на следующий этап привлечения инвестиций, нужно тщательно подготовиться. Иначе потратите зря и своё время, и деньги инвестора», — отметил Мехмет Али Эргин.
Подробное интервью: Основатель холдинга с капиталом в 3 миллиарда в эксклюзиве Valyuta.az: брал в долг у учителей и покупал фабрику