Bir icra başçısına töhmət verildi - Digərinə xəbərdarlıq edildi
Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətində paytaxtın rayon icra hakimiyyətlərinin başçıları və şəhər kommunal xidmətlərinin rəhbərlərinin iştirakı ilə növbəti müşavirə keçirilib.
Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinin Mətbuat Xidmətindən Valyuta.az-a verilən xəbərə görə, müşavirədə şəhərin sanitar təmizliyinin və onun yaz-yay mövsümünə hazırlığının vəziyyəti, əsaslı təmir, abadlıq və yaşıllaşdırma işləri və o cümlədən qanunsuz tikintilərlə bağlı məsələlər müzakirə olunub.
İclasda çıxış edən Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Eldar Əzizov bildirib ki, rayon icra hakimiyyəti başçıları rayonlarda olan nöqsanları operativ şəkildə aşkar edib aradan qaldırmalı, məsuliyyət və təşəbbüskarlığın bu gün zamanın tələbi olduğunu yadda saxlamalıdırlar.
Eldar Əzizov Suraxanı, Qaradağ və Xəzər rayonlarında sanitar təmizlik məsələlərinin vəziyyətini kəskin tənqid edərək, bu rayonların bəzi qəsəbələrinin ümumşəhər standartlarından geri qaldığını qeyd edib. Yol verilən nöqsanlara görə Suraxanı Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısına töhmət, Xəzər Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısına isə şifahi xəbərdarlıq elan edilib. Şəhər rəhbəri rayon başçılarından yerlərdə vəziyyəti yaxşılaşdırmaq üçün təcili tədbirlərin görülməsini tələb edib. Töhmət alan Suraxanı Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Adil Əliyev çıxış edərək bütün çatışmazlıqların bir ay ərzində aradan qaldırılacağına söz verib.
Toplantıda paytaxt rayonlarında təmizlik, abadlıq və yaşıllaşdırma ilə bağlı məsələlər müzakirə olunub. Əldə edilən nəticələr qənaətbəxş hesab edilib, Novruz bayramına hazırlıq və işlərin daha da təkmilləşdirilməsi üçün tapşırıqlar verilib.
Toplantıda rayonlarda qanunsuz tikintilərin monitorinqinin nəticələrinə dair görüntülər təqdim edilib. Bu mövzu ciddi müzakirə edilərək aşkar edilmiş qanun pozuntuları əyani surətdə nümayiş etdirilib. Qeyd edilib ki, bu kimi hallar əsasən paytaxtın Sabunçu, Qaradağ, Xəzər və digər rayonlarında aşkarlanıb. Bu kimi neqativ hallarla mübarizə aparmaq üçün müvafiq tapşırıqlar verilib.
Bildirilib ki, müşavirədə verilən tapşırıqların icrasına nəzarəti icra hakimiyyətinin monitorinq qrupu həyata keçirəcəkdir. Yaz-yay mövsümünə hazırlıq məqsədilə qərargahın yaradılması və nəticələrin iki ay ərzində əlavə müzakirəyə təqdim edilməsi qərara alınıb.

В Бакинской городской исполнительной власти состоялось очередное совещание с участием глав районных исполнительных властей столицы и руководителей городских коммунальных служб.
Как сообщили Valyuta.az в пресс-службе Бакинской городской исполнительной власти, на совещании были обсуждены вопросы санитарной очистки города и его подготовки к весенне-летнему сезону, капитального ремонта, благоустройства и озеленения, а также проблемы незаконного строительства.
Выступая на заседании, глава Бакинской городской исполнительной власти Эльдар Азизов заявил, что руководители районов должны оперативно выявлять и устранять недостатки на местах, подчеркнув, что ответственность и инициативность являются требованием времени.
Эльдар Азизов подверг резкой критике состояние санитарной очистки в Сураханском, Гарадагском и Хазарском районах, отметив, что некоторые поселки этих районов отстают от общегородских стандартов. За допущенные недостатки главе Исполнительной власти Сураханского района объявлен выговор, а главе Исполнительной власти Хазарского района вынесено устное предупреждение. Руководитель города потребовал принять срочные меры для улучшения ситуации на местах.
Глава Исполнительной власти Сураханского района Адиль Алиев, которому был объявлен выговор, выступил на заседании и пообещал устранить все выявленные недостатки в течение одного месяца.
В ходе совещания также обсуждались вопросы санитарной очистки, благоустройства и озеленения в районах столицы. Достигнутые результаты были признаны удовлетворительными, даны поручения по подготовке к празднику Новруз и дальнейшему совершенствованию проводимых работ.
Кроме того, были представлены видеоматериалы по итогам мониторинга незаконного строительства в районах столицы. Тема была предметом серьёзного обсуждения, продемонстрированы выявленные нарушения законодательства. Отмечено, что подобные случаи в основном зафиксированы в Сабунчинском, Гарадагском, Хазарском и других районах столицы. Для борьбы с подобными негативными явлениями даны соответствующие поручения.
Сообщается, что контроль за исполнением поручений, данных на совещании, будет осуществлять мониторинговая группа исполнительной власти. В целях подготовки к весенне-летнему сезону принято решение о создании штаба, а результаты работы будут дополнительно обсуждены через два месяца.