Bakıda fəaliyyət göstərən Hədəf Liseylərində rus bölməsi üzrə 1-ci siniflərə qəbul dayandırılır.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu barədə Hədəf Liseyinin qurucu direktoru Şəmil Sadiq öz sosial şəbəkə hesabında məlumat verib.
O bildirib ki, qərar yeni tədris ilindən etibarən qüvvəyə minəcək.
Şəmil Sadiqin sözlərinə görə, rus bölməsinə qəbulun dayandırılmasının iki əsas səbəbi var. Bunlar rus bölməsinə tələbatın azalması və liseyin bilingval – Azərbaycan–ingilis dilli təhsil modelinə keçidi ilə bağlıdır.
O bildirib ki, rus dili tamamilə ləğv edilmir və bundan sonra ikinci xarici dil kimi tədris olunacaq:
“Biz təhsildə prioritetlərimizi yenidən müəyyənləşdiririk. Bu barədə ötən il ilkin mövqeyimizi bildirmişdik. Yeni təhsil modelimiz Azərbaycan və ingilis dilləri üzərində qurulub”,-deyə o söyləyib.
Direktor əlavə edib ki, hazırda rus bölməsində təhsil alan şagirdlər üçün heç bir dəyişiklik nəzərdə tutulmur:
“Mövcud şagirdlər 2-ci sinifdən etibarən əvvəlki proqram əsasında təhsillərini davam etdirəcəklər. Qərar yalnız yeni qəbul olunacaq 1-ci sinif şagirdlərinə şamil olunur”.
Bundan əlavə, iclasda daha bir yenilik də açıqlanıb.
Belə ki, yeni tədris ilindən etibarən 2-9-cu siniflərdə ingilis və rus bölmələrində təhsil alan şagirdlər Azərbaycan bölməsi üçün nəzərdə tutulan Azərbaycan dili dərsliklərindən istifadə edəcəklər. Bununla da bütün bölmələrdə Azərbaycan dili həftəlik 5-9 saat həcmində tədris olunacaq.

В действующих в Баку лицеях «Хedef» прекращается приём учащихся в первые классы русскоязычного отделения.
Как сообщает Valyuta.az, об этом на своей странице в социальной сети заявил учредитель и директор Лицеи «Хedef» Шамиль Садыг.
По его словам, данное решение вступит в силу с нового учебного года.
Шамиль Садыг отметил, что прекращение приёма в русское отделение связано с двумя основными причинами — снижением спроса на обучение на русском языке, а также переходом лицеев на билингвальную модель образования на азербайджанском и английском языках.
При этом он подчеркнул, что русский язык полностью не отменяется и будет преподаваться в качестве второго иностранного языка:
«Мы пересматриваем приоритеты в образовании. Об этом мы заявляли ещё в прошлом году. Наша новая образовательная модель строится на азербайджанском и английском языках», — отметил он.
Директор также добавил, что для учащихся, которые в настоящее время обучаются в русском отделении, никаких изменений не предусмотрено:
«Существующие ученики, начиная со 2-го класса, продолжат обучение по прежней программе. Решение касается только вновь принимаемых первоклассников».
Кроме того, на встрече была объявлена ещё одна новация.
Так, с нового учебного года учащиеся 2–9-х классов английского и русского отделений будут использовать учебники по азербайджанскому языку, предназначенные для азербайджанского отделения. В результате во всех отделениях объём преподавания азербайджанского языка составит от 5 до 9 часов в неделю.