Azərbaycanda işə qəbul qaydası dəyişir: sənədlərin siyahısı artır
Vətəndaşlar işə qəbul edilərkən dövlət narkoloji tibb müəssisəsi tərəfindən verilən tibbi yoxlama haqqında rəy təqdim etməli olacaqlar.
Valyuta.az "Trend"ə istinadən xəbər verir ki, , bu, Milli Məclisin Əmək və sosial siyasət komitəsinin bu gün keçirilən videokonfrans formatında iclasında müzakirə olunan Əmək Məcəlləsində dəyişiklik edilməsi barədə qanun layihəsində öz əksini tapıb.
Mövcud qanunvericiliyə əsasən, işçinin səhhətinə, sağlamlığına mənfi təsir göstərən amillər olan ağır, zərərli və təhlükəli əmək şəraitli iş yerlərində, habelə əhalinin sağlamlığının mühafizəsi məqsədi ilə qida sənayesi, ictimai iaşə, səhiyyə, ticarət və bu qəbildən olan digər iş yerlərində əmək müqaviləsi bağlanılarkən işçilər sağlamlığı haqqında tibbi arayış təqdim etməlidirlər.
Qanun layihəsinə əsasən, siyahısı müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqan (qurum) tərəfindən müəyyən edilən narkoloji xəstələr üçün fəaliyyət məhdudiyyəti nəzərdə tutulmuş peşə növlərinə və vəzifələrə işə qəbul edilərkən işçilər dövlət narkoloji tibb müəssisəsi tərəfindən verilmiş tibbi müayinə (tibbi yoxlama) haqqında rəy təqdim etməli olacaqlar.
Yuxarıda nəzərdə tutulmuş arayış və rəy olmadan işçinin müvafiq peşə və vəzifəyə işə qəbul edilməsi qadağan ediləcək.

Граждане при трудоустройстве должны будут представлять заключение о медицинском осмотре, выданное государственным наркологическим медицинским учреждением.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на Trend, это отражено в законопроекте о внесении изменений в Трудовой кодекс, который был обсуждён сегодня на заседании Комитета Милли Меджлиса по труду и социальной политике, прошедшем в формате видеоконференции.
Согласно действующему законодательству, при заключении трудового договора на рабочих местах с тяжёлыми, вредными и опасными условиями труда, оказывающими негативное влияние на здоровье работника, а также в целях охраны здоровья населения — в сфере пищевой промышленности, общественного питания, здравоохранения, торговли и других аналогичных областях — работники обязаны предоставлять медицинскую справку о состоянии здоровья.
В соответствии с законопроектом, при приёме на работу по профессиям и должностям, для которых предусмотрены ограничения деятельности для лиц с наркологическими заболеваниями (перечень которых определяется соответствующим органом исполнительной власти), работники должны будут представить заключение о медицинском осмотре (медицинской проверке), выданное государственным наркологическим медицинским учреждением.
Без указанных справок и заключений приём на работу по соответствующим профессиям и должностям будет запрещён.